Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Wiśniewski: Wcześniejszy projekt ustawy o OZE był lepiej przygotowany

Wiśniewski: Wcześniejszy projekt ustawy o OZE był lepiej przygotowany
09.12.2013, o godz. 8:19
czas czytania: około 2 minut
0

Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) w swojej opinii na temat ostatniego projektem ustawy o OZE nie pozostawia suchej nitki na propozycji resortu gospodarki i wnioskuje o zaprzestanie prac nad tą wersją i powrót do projektu z października ubiegłego roku – doniósł portal CIRE.PL.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

– Zarówno proponowana Ustawa OZE (z listopada 2013) jak i zapisy Małego trójpaku nie transponują dyrektywy 2009/28/WE  w sensie prawnym ani też nie wdrażają jej przepisów w sensie warunkowości ex ante (dopuszczenie do możliwości skorzystania z funduszy UE 2014-2020 na OZE) – ocenia prezes Instytutu Grzegorz Wiśniewski w rozmowie z BiznesAlert.pl

– Aby propozycje zawarte w najnowszym projekcie ustawy o OZE były akceptowalne istnieje potrzeba kilkumiesięcznej pracy nad samymi zapisami, przeprowadzenia dodatkowych konsultacji oraz poprawnego wykonania oceny skutków regulacji. Biorąc pod uwagę skalę prac legislacyjnych aby  spełnić wymogi dyrektywy 2009/28/WE oraz proceduralnych łącznie z notyfikacją „wrzuconych” do projektu regulacji  dodatkowych, niezwykle ryzykownych  przepisów nie dotyczących OZE (wsparcie dla kogeneracji i odbiorców energochłonnych),  pierwsze inwestycje mogłyby być zrealizowane dopiero w 2018 r. Oznaczać to będzie prawie sześcioletni (od 2012 r.) przestój na rynku inwestycji OZE i falę bankructw dotychczasowych inwestorów – wskazuje nasz rozmówca.

– Projekt ustawy OZE z 4/10/2013 roku  był znacznie lepiej przygotowany od strony merytorycznej i prawnej, był szeroko uzgodniony  i nie wywraca systemu wsparcia  tylko pozwala na płynną modyfikację przepisów, nie wstrzymując inwestycji. Per saldo stary projekt jest szybszy do przeprowadzenia w sensie procedur prawnych, efektywniejszy i nie niesie ze sobą ryzyka wzrostu kosztów, niewypełnienia  celów na 2020 roku oraz opóźnień w uruchomieniu lub wręcz utraty środków z funduszy UE na lata 2014-2020 – konstatuje Wiśniewski.


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024