To efekt realizacji projektu pn. „Budowa farmy wiatrowej o mocy 10,5 MW w gminie Resko”. Inwestycja otrzyma prawie 16 milionów złotych wsparcia ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013. Umowę umożliwiającą refundację poniesionych kosztów podpisali dziś, we wtorek, 10 czerwca br., w Szczecinie marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i przedstawiciele spółki PGE „Energia Odnawialna”: wiceprezes Norbert Sadek i zastępca dyrektora departamentu finansów Łukasz Grzonkowski.
To pierwszy etap realizacji reskiej inwestycji, której pomysł zrodził się z potrzeby uzupełnienia rezerwy mocy w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym oraz zwiększenia w nim udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Jak podkreślił wiceprezes spółki Norbert Sadek tereny w bliskiej odległości od miejscowości Resko, znajdującej się pomiędzy Szczecinem, a Koszalinem, zapewniły dogodne warunki dla budowy kolejnej farmy wiatrowej na Pomorzu Zachodnim. – Planujemy wkrótce zwiększyć moc farmy wiatrowej Resko I do 14 MW – dodał Norbert Sadek. Nowa elektrownia wiatrowa nie tylko nie emituje do atmosfery substancji szkodliwych: dwutlenku siarki, tlenku i dwutlenku węgla oraz pyłu, ale wpisuje się w otaczający krajobraz i nie ingeruje w środowisko naturalne.
Koszt całkowity pierwszego etapu inwestycji, który wpisuje się w założenia 4 Osi Priorytetowej „Infrastruktura ochrony środowiska”, działania 4.1 „Energia odnawialna i zarządzanie energią” wyniósł ponad 95,5 miliona złotych. Wsparcie w ramach RPO WZ na lata 2007-2013 to blisko 16 milionów złotych.
– Unia Europejska w obecnej perspektywie finansowej przeznaczyła na cel związany ze zwiększeniem ilości zielonej energii w bilansie energetycznym ogromne środki. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 na działanie, na które przeznaczyliśmy ponad 70 milionów złotych. Kolejna farma wiatrowa, jaka powstała w regionie pozwala na uzyskanie przewagi nad konkurencją, czyli pozostałymi polskimi województwami w zakresie wytwarzania zielonej energii, której w Zachodniopomorskiem produkujemy ponad 30 procent w skali całego kraju. Liczę, że przyniesie to dalsze korzyści, czyli dodatkowe moce wytwórcze oraz kolejne przedsięwzięcia lokalnego biznesu – mówi marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Komentarze (0)