W zaproponowanych przez Komisję Europejską celach tematycznych na przyszłą perspektywę 2014-2020, wsparcie dla OZE będzie możliwe w ramach celu 4 „Wspieranie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną we wszystkich sektorach”.
– Pozyskanie wsparcia na zwiększenie produkcji i wykorzystania OZE oraz na redukcję emisji CO2 będzie możliwe w Programie Infrastruktura i Środowisko oraz w Regionalnych Programach Operacyjnych. Na ten cel przeznaczone będzie prawie 1,2 mld euro, z czego ok. 900 mln euro w ramach RPO, a 300 mln euro w POIiŚ – poinformował wiceminister Zdziebło podczas VII Forum Energetyki Słonecznej i Biomasy w Raciborzu.
Z Regionalnych Programów Operacyjnych wsparcie unijne będą mogły uzyskać instalacje odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej wykorzystujące energię:
– promieniowania słonecznego do 1 MW,
– biomasy do 5 MWth,
– biogazu do 1 MWe,
– wodną do 2 MWe,
– wiatru do 5 MWe,
– geotermalną do 2 MWth.
Ponadto, w ramach RPO będzie możliwe uzyskanie wsparcia ze środków UE na:
– efektywną dystrybucję ciepła z OZE (m.in. pompy ciepła, geotermia, kotłownie),
– budowę instalacji do produkcji biokomponentów i biopaliw
– budowę lub modernizację sieci dystrybucyjnych o napięciu SN i nn.
W Programie Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 przewidziano udzielania ze środków UE:
– wsparcia zwrotnego (w trybie konkursowym) w szczególności na budowę i rozbudowę lądowych farm wiatrowych, instalacji na biomasę, instalacji na biogaz,
– wsparcia bezzwrotnego (w trybie pozakonkursowym) na budowę oraz modernizację sieci przesyłowych i dystrybucyjnych umożliwiających przyłączenia jednostek – wytwarzania energii elektrycznej z OZE do KSE oraz (w ograniczonym zakresie) jednostek wytwarzania energii wykorzystującej wodę i słońce oraz ciepło przy wykorzystaniu energii geotermalnej.
Komentarze (0)