Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

Problem z OZE

Problem z OZE
17.10.2007, o godz. 10:40
czas czytania: około 2 minut
0

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B Sprawozdania roczne BDO [08.01-18.02.25]

Unia Europejska ma problem z polityką energetyczną. Nie wiadomo, jak zamierza osiągnąć większe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii – przypomina Gazeta Wyborcza.

Na szczycie w marcu szefowie państw i rządów Unii uzgodnili zręby europejskiej polityki energetycznej. Zgodnie z nią do 2020 r. udział odnawialnych źródeł energii w ogólnym bilansie zwiększy się do 20 proc.

Komisja Europejska ma jednak trudności z przygotowaniem dyrektywy, która wprowadzi w życie te postanowienia, 20-procentowy udział energii odnawialnej do 2020 r. jest bowiem celem ogólnym, dla całej Unii, a podział tych 20 proc. jest trudnym wyzwaniem. Nie wszystkie państwa przesłały swoje propozycje.

Jednym z państw, które komplikują rachunki Komisji, jest Polska. Jak bowiem przekonuje Ministerstwo Gospodarki, możliwości zwiększenia udziału energii odnawialnej w ogólnym bilansie energetycznym są ograniczone. Wg pierwszych szacunków, udział źródeł odnawialnych w 2020 r. osiągnie w Polsce najwyżej 9 proc. Najlepiej jest w biopaliwach – dojście do 10-procentowego udziału jest całkiem realne. Ale już w sektorze elektroenergetycznym i w ciepłownictwie w ciągu najbliższych kilku lat uda się osiągnąć tylko 7,5-procentowy udział "zielonych" źródeł w łącznej produkcji energii elektrycznej.

Dlatego KE ma nową propozycję, która nie będzie oparta tylko na fizycznej dostępności wiatru, wody i słońca w danym kraju. Ma ona uwzględniać także potencjał finansowy i technologiczny danego kraju. Jeśli jakiś kraj, ze względu na warunki geograficzne nie ma szans np. na skokowe zwiększenie produkcji elektryczności w swoich farmach wiatrowych, ale inwestorzy dysponują dużym kapitałem (taka jest np. sytuacja Belgii) i są w stanie inwestować w energię odnawialną w innych krajach UE, np. w Polsce, to te inwestycje mają się zaliczać do "narodowego" potencjału.



źródło: Gazeta Wyborcza / cire.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2025