Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Fotowoltaika w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych

Fotowoltaika w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych
Magdalena Lipiecka
17.08.2015, o godz. 12:49
czas czytania: około 2 minut
1

Zapotrzebowanie na energię w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych jest ogromne.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

W wielu z nich potrzeby te są częściowo pokrywane energią produkowaną w agregatach kogeneracyjnych na bazie biogazu pozyskiwanego w procesie fermentacji osadów ściekowych. Według danych URE (stan z końca 2014 r.), moc zainstalowana w tych przedsiębiorstwach wynosi ponad 56 MW. Jeszcze do niedawna tak produkowana energia była jedyną zieloną w tego typu zakładach.

W 2013 r. moc zainstalowana w instalacjach fotowoltaicznych w Polsce wynosiła niecałe 2 MW. Rok później wzrosło zainteresowanie fotowoltaiką, co było wynikiem edukacji i proponowanych w pierwszym projekcie ustawy o OZE bardzo korzystnych zapisów dla PV. Według URE, pod koniec 2014 r. mieliśmy już zainstalowanych ponad 21 MW. Fotowoltaika zaciekawiła nie tylko samorządy, prosumentów i zakłady przemysłowe, ale również przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, i to nie tylko z powodu chęci bycia eko, ale również ze względów czysto ekonomicznych. Inspiracją dla takich inwestycji była też możliwość uzyskania dofinansowania z różnych źródeł.

Przykłady pracujących instalacji PV

  • Szczecin

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie, Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia w Grudziądzu oraz Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Kołobrzegu to tylko niektóre z przykładów.

W Szczecinie ZWiK zainteresował się niekonwencjonalnymi źródłami energii z kilku ważnych powodów. – Potrzebą chwili jest zmniejszanie kosztów funkcjonowania naszej firmy, dla której wydatki na zakup energii elektrycznej stanowią znaczącą pozycję w budżecie. W 2003 r. zużywaliśmy 22,3 tys. MWh energii elektrycznej rocznie, dzisiaj jest to już 34 tys. MWh. Dlatego, nie zmniejszając skali działania, ograniczamy koszty prądu, sami go wytwarzając – wyjaśnia Beniamin Chochulski, prezes Zarządu, dyrektor generalny ZWIK w Szczecinie. (…)

Dalszą część artykułu można przeczytać w serwisie E-czytelnia.abrys.pl

E czytelnia logo

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Oczyszczalnia w Żarkach napędzana energią słońca - Portal Komunalny

Komentarz #2255 dodany 2016-01-13 10:03:47

[…] Czytaj także >>> Fotowoltaika w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych […]

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024