Dworzec powstał w ramach autorskiego pilotażowego projektu PKP S.A. pod nazwą „Innowacyjne Dworce Systemowe”. Stary budynek został wyburzony, a w jego miejscu stanął kompaktowy, nowoczesny i ekologiczny obiekt. Dworzec jest nie tylko bardziej funkcjonalny, ale również tańszy w utrzymaniu w porównaniu do dotychczasowego budynku.
– Innowacyjne dworce systemowe zapewniają rozwiązania na miarę XXI wieku. Każdy z nich będzie wyposażony w panele słoneczne oraz energooszczędne oświetlenie LED z czujkami obecności. W Nasielsku pojawi się dodatkowo powietrzna pompa ciepła i system odzyskiwania wody deszczowej – powiedział Piotr Ciżkowicz, członek Zarządu PKP S.A. – Zastosowane rozwiązania ekologiczne i mniejsza kubatura sprawią, że IDS-y będą bardziej ekonomiczne i efektywne energetycznie niż poprzednie budynki. Koszty ich utrzymania spadną o około 40% – dodał.
Nasielski IDS jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W budynku znajdują się linie prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących oraz tyflograficzna mapa obiektu. Do potrzeb osób niepełnosprawnych dostosowana jest również dworcowa toaleta. Wewnątrz znajduje się ponadto pomieszczenie dla matki z dzieckiem.
Dzięki inwestycji zmianie uległo dotychczasowe otoczenie dworca – koło budynku zamontowano stojaki na rowery, a pod wiatą pojawiły się ławki. Utworzono również parking z miejscami dla osób niepełnosprawnych.
Budowę dworca w Nasielsku przeprowadziło Warmińskie Przedsiębiorstwo Budowlane. Koszt inwestycji wyniósł ok. 5,4 mln zł i został pokryty ze środków Budżetu Państwa oraz środków własnych spółki.
PKP jeszcze w tym roku planuje otworzyć kolejne innowacyjne dworce w Strzelcach Krajeńskich, Mławie i Ciechanowie.
Michał
Komentarz #2286 dodany 2015-09-07 22:54:47
Hmmm... wspomina się o dostosowaniu dworca do potrzeb niepełnosprawnych! A co z przejściami podziemnymi??? Te już nie sprzyjają niepełnosprawnym! Zapraszam na fan page miasta Nasielsk na facebooku