Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

In house, czyli model organizacji rynku zadań publicznych

In house, czyli model organizacji rynku zadań publicznych
Wojciech Hartung, kancelaria Domański Zakrzewski Palinka
23.09.2015, o godz. 11:36
czas czytania: około 5 minut
0

Regulacje dotyczące zamówień publicznych nie powinny regulować kwestii o znaczeniu ustrojowym – uważa Wojciech Hartung z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Hartung_Wojciech-250x250
Wojciech Hartung, kancelaria Domański Zakrzewski Palinka

Przyjęcie na poziomie prawa unijnego nowych dyrektyw dotyczących zamówień publicznych (dyrektywy 2014/24/UE1 dotyczącej zamówień publicznych oraz w dyrektywy 2014/23/UE2 dotyczącej koncesji), w Polsce poza nadzieją na poprawę obowiązujących obecnie przepisów, wzbudziło również wiele emocji.

Jednym z takich zagadnień są tzw. zamówienia in-house. Chodzi o model organizacji rynku oparty na współpracy publiczno-publicznej z wyłączeniem elementu prywatnego. Inaczej mówiąc, poprzez różnego rodzaju mechanizmy prawne – umowne lub administracyjne – gminy miałyby uzyskać niemalże nieograniczoną swobodę w bezprzetargowym powierzaniu świadczenia usług komunalnych,  podmiotom pozostającym pod ich kontrolą.

Podnoszone w licznych dyskusjach argumenty zwolenników takiego rozwiązania sprowadzają się do dwóch zasadniczych tez, z którymi trudno się jednak z prawnego punktu widzenia zgodzić.

Czytaj także >>> Prezes Związku Miast Polskich o in house w odpadach

Po pierwsze, mowa jest o tym, że wprowadzenie tzw. zamówień in-house jest obowiązkiem wynikającym z prawa unijnego, a przede wszystkim właśnie z nowych dyrektyw dotyczących zamówień publicznych. Tymczasem, przyjęcie takiej tezy prowadzi w prosty sposób do zanegowania podstawowej zasady funkcjonowania samorządu terytorialnego (lokalnego), tj. konstytucyjnej zasady samodzielności. Mowa jest o tym w samych przepisach dyrektyw, których nie wiedzieć czemu w ogóle się w tym kontekście nie przywołuje. Właściwymi są regulacje zawarte w art. 1 ust. 4 dyrektywy 2014/24/UE oraz art. 2 dyrektywy 2014/23/UE. One bowiem wskazują na to, że decyzje dotyczące definiowania i sposobu organizacji usług publicznych (w tym komunalnych) należą przede wszystkim do kompetencji państw członkowskich. To one ustalają – zgodnie z własną polityką, modelem gospodarczym, doświadczeniami, potrzebami lub sytuacją w poszczególnych sektorach – model organizacji i świadczenia usług.

Należy przypomnieć, że dyrektywy a w ślad za nimi również Prawo zamówień publicznych to w gruncie rzeczy regulacje proceduralne, mówiące o tym co należy zrobić, aby wybrać (przynajmniej teoretycznie) najkorzystniejszą ofertę. Nie dotykają one i nie powinny dotykać kwestii dotyczącej organizacji rynku zadań publicznych, ponieważ jest to zagadnienie o charakterze ustrojowym należące w głównej mierze do kompetencji państw członkowskich. Takie też stanowisko zajął Trybunał Konstytucyjny wskazując, że europejskie prawo zamówień publicznych nie definiuje przy tym, ani jakie potrzeby, czy to o charakterze usług użyteczności publicznej, czy niemające takiego charakteru, państwo zobowiązane jest zaspokajać, ani przy użyciu jakich metod, może osiągnąć założone przez siebie cele. Określenie tych potrzeb i wskazanie metod ich zaspokajania stanowi domenę prawa krajowego3.

Nie ma przy tym znaczenia, że stanowisko to zostało wyrażone w stosunku do tzw. „starych dyrektyw dotyczących zamówień” (dyrektywa 2004/18/WE). Paradoksalnie można powiedzieć, że to właśnie w związku z wątpliwościami w tym zakresie, które mogły się pojawiać (i jak widać pojawiały się) w poszczególnych państwach członkowskich, ustawodawca unijny jednoznacznie wyraził (potwierdził) tę zasadę w przytoczonych art. 1 ust. 4 dyrektywy 2014/24/UE oraz art. 2 Dyrektywy 2014/23/UE.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024