Międzynarodowe jury złożone z 70 przedstawicieli branży architektonicznej nagrodziło dwa projekty pracowni Mirosława Nizio. Laur Highly Commended w kategorii Public Service Architecture przyznano zrewitalizowanej Starej Kopalni – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu, która działa w dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia”. Natomiast najwyższe wyróżnienie – 5 gwiazdek dla najlepszego w Europie obiektu typu Leisure Architecture przyznano Zoomowi Natury. Park Rekreacji w Janowie Lubelskim pretenduje tym samym do nagrody międzynarodowej International Property Award, której laureat zostanie wyłoniony w grudniu 2015 r. spośród wszystkich uczestników konkursu z Europy, Stanów Zjednoczonych, Ameryki Południowej i Środkowej, Wielkiej Brytanii, Azji i Afryki.
Fokus na naturę
Zoom Natury to obiekt zlokalizowany na ponad 10-hektarowej powierzchni nad zalewem w Janowie Lubelskim w województwie lubelskim. Inwestorem była gmina Janów Lubelski. Oficjalne otwarcie parku dla zwiedzających nastąpiło 13 czerwca 2015 r. Pracownia Mirosława Nizio przygotowała koncepcję programu funkcjonalno-użytkowego, a także pełny projekt architektoniczny, jak również projekty elementów małej architektury, zagospodarowania terenu założenia oraz ekspozycji. Na terenie kompleksu architektura łączy się z ekologią i jest podporządkowana naturze. W Parku Rekreacyjnym Zoom Natury usytuowanych zostało 6 architektonicznych obiektów, m.in. jednokondygnacyjne pawilony, służące do celów administracyjnych i ekspozycyjnych, jak również wieża widokowa i most pieszo-rowerowy. W pawilonach ekspozycyjnych projektanci stworzyli multimedialne laboratoria, dzięki którym realizowana jest edukacyjna funkcja Zoomu Natury. Głównym przesłaniem kompleksu laboratoriów jest nauka o właściwej ingerencji człowieka w środowisko, podpatrywanie tajników natury oraz uczestnictwo w ekspozycji, na różnych poziomach wiedzy i rozwoju.
Szerszy opis inwestycji w najnowszym wydaniu miesięcznika „Zieleń Miejska” 9/2015 (101). Materiał dostępny również w e-czytelni: http://www.e-czytelnia.abrys.pl/zielen-miejska/2015-9-876/projekty-i-realizacje-10343/architektura-i-ekologia-20553
Nauka i sztuka
Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki to multidyscyplinarna placówka, której celem jest ożywienie kulturalnego i społecznego życia Wałbrzycha oraz regionu Dolnego Śląska. To ponad 4 ha powierzchni i 16 pokopalnianych budynków, które w wyniku rewitalizacji zyskały nowy kształt, przeznaczenie i funkcje. Kompleks realizowany jest w oparciu o projekt funkcjonalno-użytkowy przygotowany przez studio Nizio Design International. Otwarcie Starej Kopalni dla zwiedzających nastąpiło w listopadzie 2014 r.
Oceniając konkursowe obiekty grono jurorów brało pod uwagę takie elementy, jak: najwyższa jakość i funkcjonalność opracowanej koncepcji oraz zaprojektowanej architektury, zgodność projektu z oczekiwaniami zleceniodawcy, jak również kontekst miejsca, zagospodarowanie przestrzeni, zastosowanie materiałów i technologii oraz proekologicznych rozwiązań użytych w projekcie i konstrukcji.
Nagrody dla Zoomu Natury i Starej Kopalni to nie pierwsze wyróżnienia dla Nizio Design International w historii tego międzynarodowego konkursu. W 2011 r. pracownia otrzymała European Property Award w kategorii Public Service Architecture za projekt Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.
Komentarze (0)