Rozpoczęła się konferencja w Kazimierzu – eksperci debatują o osadach ściekowych [ZDJĘCIA]

Rozpoczęła się konferencja w Kazimierzu – eksperci debatują o osadach ściekowych [ZDJĘCIA]
mat
06.10.2015, o godz. 13:13
czas czytania: około 2 minut
1

Na zaproszenie firmy Abrys do Kazimierza Dolnego zjechali specjaliści w zakresie suszenia i termicznego przekształcania komunalnych osadów ściekowych. Przez trzy dni (6-8 października 2015 r.) będą dyskutować o bieżących problemach związanych z zagospodarowaniem komunalnych osadów ściekowych z wykorzystaniem metod termicznych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Pierwszy dzień IX edycji konferencji z cyklu „Suszenie i termiczne przekształcanie osadów ściekowych” wypełniają dyskusje o stanie i perspektywach rozwoju gospodarki osadowej  w Polsce. Uczestnicy konferencji dowiedzieli się m.in., że przygotowana przez zespół naukowców pod kierownictwem prof. Januarego Bienia ekspertyza, która miała stanowić materiał bazowy do opracowania strategii postępowania z komunalnymi osadami ściekowymi na lata 2014-2020, nie zostanie wdrożona.

– Kwestia gospodarki osadowej zostanie prawdopodobnie włączona do Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych – wyjaśnił prof. Bień.  Ponadto podkreślał konieczność wprowadzenia nowych aktów prawnych regulujących problem zagospodarowania osadów ściekowych po 1 stycznia 2016r., kiedy ma zostać wprowadzony zakaz deponowania osadów ściekowych na składowiskach odpadów – Zagospodarowanie osadów ściekowych z małych oczyszczalni ścieków powinno odbywać się kompleksowo na poziomie gminy/powiatu. Niezależnie od wyboru postępowania z osadami ściekowymi ich zagospodarowanie w regionalnych instalacjach wymaga nowych unormowań prawnych – zaapelował do Ministerstwa Środowiska prof. Bień.

Pierwszego dnia spotkania eksperci podjęli również tematykę odzysku energii z komunalnych osadów ściekowych w świetle ustawy o OZE czy aktualnych rozwiązań światowych w dziedzinie zagospodarowania osadów ściekowych.

Dr hab. inż. Tadeusz Pająk, Eur Ing zapraszając na konferencję, podkreślał, iż nie zabraknie na niej wymiany poglądów i analizy rozwoju metod termicznych, służących zagospodarowaniu osadów ściekowych. – Gwarancją postępu są doświadczenia eksploatacyjne zdobyte w naszych licznych suszarniach i monospalarniach osadów, a także w trakcie współspalania osadów w piecach cementowych. Merytorycznym wsparciem będą wykłady i przykłady zagraniczne, szczególnie z Niemiec, które w zakresie wdrażania termicznego przekształcania osadów są wiodącym krajem w UE. Tradycyjnie wypowie się wiele polskich i światowych autorytetów oraz instytucji z branży suszenia i spalania osadów – zapowiedział dr Pająk.

– Komunalne osady ściekowe będą traktowane, zgodnie z najnowszymi trendami, jako zasoby energii i surowców. Liczne krajowe i zagraniczne referaty na temat optymalizacji odzysku energii z osadów ściekowych wskutek umiejętnego łączenia nowoczesnych metod ich przeróbki, a także dotyczące odzysku związków fosforu z osadów wskażą kierunki rozwoju tych procesów – dodał.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Osady źródłem energii i cennych pierwiastków – podsumowanie konferencji firmy Abrys [WIDEO] - Portal Komunalny

Komentarz #1996 dodany 2015-10-12 08:49:45

[…] Czytaj także >>> Rozpoczęła się konferencja w Kazimierzu – eksperci debatują o osad… […]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024