Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Polska tonie w zanieczyszczonym powietrzu. Dziś w wielu miastach alarm smogowy

Polska tonie w zanieczyszczonym powietrzu. Dziś w wielu miastach alarm smogowy
Barbara Krawczyk
09.01.2017, o godz. 9:20
czas czytania: około 2 minut
3

Od weekendu w wielu polskich miastach stacje pomiarowe wskazują bardzo wysoki poziom stężenia zanieczyszczeń w powietrzu. W związku ze smogiem część miejscowości wprowadziła w poniedziałek darmową komunikację miejską.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

O smogu informują m.in. przedstawiciele Warszawy, Krakowa, Kielc, Katowic i Gliwic. Dopuszczalne normy zanieczyszczenia powietrza przekroczone są również w Białymstoku, Suwałkach, Toruniu, Bydgoszczy, Płocku, Radomiu, Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Lublinie, Przemyślu, Tarnowie, Wrocławiu, Kaliszu, oraz Oleśnie.

Przekroczony poziom stężenia pyłów

W wielu polskich miastach stacje pomiarowe wskazały wysoki poziom stężenia zanieczyszczeń w powietrzu. Przekroczone zostały głównie stężenia pyłów PM10 i PM2,5.

Przyczyną nagłego wzrostu zanieczyszczeń są warunki atmosferyczne, czyli silne mrozy i brak wiatru.

Przykładowo w Krakowie Centrum Zarządzania Kryzysowego UMK poinformowało, że wartość stężenia pyłów PM10 – liczona według średniej siedmiogodzinnej w godzinach nocnych i wczesnoporannych – wyniosła 161 µg/m3.

Również Warszawski Alarm Smogowy ostrzegał o sporym przekroczeniu norm szkodliwych pyłów nawet o 200 – 300 procent. – Jakość powietrza w mieście nie jest dobra ze względów atmosferycznych. Prosimy o zachowanie ostrożności. Jeśli możemy, zostańmy w domach i powstrzymajmy się przed aktywnością fizyczną na zewnątrz – powiedział w niedzielę PAP rzecznik warszawskiego ratusza Bartosz Milczarczyk.

Z kolei w Kielcach stacja Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska przy ulicy Jagiellońskiej zanotowała rekordowe stężenie pyłu zawieszonego PM10, który wynosił w Kielcach 626 µg/m3.

W związku z wysokim zanieczyszczeniem powietrza zarówno w Krakowie, Warszawie, Kielcach, jak i wielu innych miastach podjęto decyzję, że 9 stycznia komunikacja miejska dla wszystkich pasażerów będzie bezpłatna. Przedstawiciele miast zaapelowali do mieszkańców o pozostawienie samochodów i korzystanie z miejskich autobusów.

Jak się chronić?

Przedstawiciele miast przypominają, że osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy, powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń.

Ponadto powinno się także ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu czy prace na powietrzu zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń. Dodatkowo osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe leki lub specjalne maski ochronne i stosować się do zaleceń lekarzy.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (3)


AIR

Komentarz #2383 dodany 2017-01-09 09:35:43

a w domu jest tak bezpiecznie? Inne powietrze? Siedzieć w domu i nie oddychac. A biznes już szykuje maski tlenowe i butle, będą stały na regałach obok pieczywa.


Theo

Komentarz #2384 dodany 2017-01-09 11:48:58

Jeśli pooddychać to tylko w Północnej Polsce.


komunalnik

Komentarz #2385 dodany 2017-01-10 18:22:33

Czy ktoś się orientuje, jakie konsekwencje ma smog dla organów samorządowych? Czy to pozwoli np na pozyskanie środków z "góry"?

Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024