Beata Szydło zwróciła się do Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, aby na najbliższym spotkaniu 17 stycznia omówić kwestię dotyczącą walki ze smogiem.
W trosce o czystość powietrza
Premier Beata Szydło napisała w piśmie do przewodniczącego KERM, wicepremiera Mateusza Morawieckiego, że w związku z zaistniałym zagrożeniem związanym z wysokim stężeniem zanieczyszczeń powietrza w Polsce prosi o wprowadzenie pod obrady najbliższego Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów tej kwestii i przygotowanie rekomendacji i celów działania dla Rady Ministrów.
Ministerstwo Cyfryzacji kontra smog
Przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z wysokim stężeniem zanieczyszczenia powietrza to również jedna z najbardziej intensywnie podejmowanych kwestii w ramach Międzyresortowego Zespołu przy Radzie ds. Innowacyjności, któremu przewodniczy wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
W pracach zespołu aktywnie uczestniczą też przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji, administracji rządowej, środowiska naukowego i organizacji pozarządowych zajmujących się przeciwdziałaniem zanieczyszczeniu środowiska.
Doświadczenia zebrane w ramach zespołu wykorzystane zostały w trakcie prac nad przygotowaniem projektu rozporządzenia regulującego normy emisyjne dla domowych kotłów węglowych.
Zespół wskazał również na kwestie problemów związanych z funkcjonowaniem polskiego systemu monitoringu zanieczyszczeń powietrza. Ministerstwo Cyfryzacji w efekcie powyższych ustaleń rozpoczęło rozmowy z operatorami telekomunikacyjnymi na temat możliwości wykorzystania ich infrastruktury dla potrzeb zwiększenia gęstości sieci monitoringu jakości powietrza.
Aktualny stan i prognozy
Jak poinformował Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w poniedziałkowym (9 stycznia) komunikacie, dopuszczalny dobowy poziom pyłu PM10 wynosi w Polsce 50 µg/m3. Inspektorat przestrzega jednak, że nie należy go mylić ze stężeniem jednogodzinnym, które jest na bieżąco podawane przez stacje monitorujące jakość powietrza.
Według pomiarów GIOŚ z 8 stycznia, średnie dobowe stężenie pyłu PM10 wynoszące 200 µg/m3 zostało przekroczone w Jaśle, Nowej Rudzie, Zdzieszowicach, Krakowie, Skawinie, Kielcach, Nowinach, Nowym Targu, Otwocku i Piotrkowie Trybunalskim, natomiast przekroczenie poziomu alarmowego dla pyłu PM10 wynoszącego 300 µg/m3 (średnia dobowa) miało miejsce w Radomsku, Rybniku, Żywcu, Zabrzu, Częstochowie, Wodzisławiu Śląskim.
Obecnie stężenie pyłu zawieszonego w wielu miejscach w południowej i centralnej Polski przekracza 100 µg/m3. Najwyższe stężenia jednogodzinne przekraczające wartość 200 µg/m3 występują w woj: śląskim, opolskim, małopolskim i łódzkim.
Inspektorat przestrzega, aby wartości godzinnych nie odnosić bezpośrednio do poziomu dopuszczalnego wynoszącego 50 µg/m3, ponieważ jest to wartość stężenia dobowego a nie jednogodzinnego. GIOŚ poinformował również, że przewidywana poprawa jakości powietrza nastąpi od 11 stycznia z uwagi na wzrost prędkości wiatru, który sprzyja rozprzestrzenieniu się zanieczyszczeń.
kiniol
Komentarz #2388 dodany 2017-01-10 12:54:20
Taa a program Kawka pierwsi zlikwidowali...