Reklama

ad1a stihl [02.09-08.09.24]

Jak Gliwice walczą ze smogiem?

Jak Gliwice walczą ze smogiem?
Barbara Krawczyk
11.01.2017, o godz. 12:58
czas czytania: około 2 minut
0

Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic skomentował stan zanieczyszczenia powietrza w mieście oraz poinformował jak mieszkańcy mogą walczyć ze smogiem.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA [02.09-30.09.24]

– Zanieczyszczenie powietrza to w dużej mierze efekt spalania odpadów w przestarzałych instalacjach, to czym oddychamy zależy przede wszystkim od nas samychstwierdził prezydent Gliwic.

Komentując stan zanieczyszczenia powietrza w mieście, Zygmunt Frankiewicz podkreślił także, że walka o poprawę jakości powietrza będzie trwała jeszcze wiele lat. Według prezydenta, im większa będzie społeczna presja na osoby, które zatruwają wszystkich oraz nacisk na samych na rządzących w sprawie wdrożenia odpowiednich narzędzi prawnych, tym lepiej.

Frankiewicz zwrócił też uwagę, że, aby skutecznie walczyć ze smogiem, potrzebne są zmiany w prawie, szczególnie jeśli chodzi o kontrole i standardy emisyjne urządzeń grzewczych.

– W 2010 r. Miasto Gliwice zwróciło się do ówczesnego ministra środowiska w ramach konsultacji projektu zmiany ustawy Prawo ochrony środowiska z postulatem uregulowania środków nadzoru i kontroli. Nie posiadamy bowiem uprawnień do wprowadzania jakichkolwiek ograniczeń w warunkach użytkowania istniejących palenisk węglowych czy ograniczeń w spalaniu najbardziej emisyjnych paliw typu muły węglowe i floty. Takie działania może jednak podjąć Sejmik Województwa Śląskiego w ramach tzw. uchwały antysmogowej – wyjaśnił Frankiewicz. Jednocześnie wyraził nadzieję, że w tym roku postulaty zgłoszone przed samorządy znajdą się w odpowiednich aktach prawnych.

Prezydent przypomniał również, że w Gliwicach od dawna już można skorzystać z dofinansowania wymiany węglowych systemów grzewczych i wymienić je na bardziej ekologiczne. Obecnie z takiej możliwości skorzystało już ponad 5 tys. gospodarstw domowych (25 proc.).

Warto podkreślić, że na terenie miasta nie ma ograniczeń w przyjmowaniu wniosków o dofinansowanie, a rocznie w Gliwicach składanych jest ich ok. 300. Miasto dofinansowuje do 50 proc. kosztów takiej wymiany. Od początku roku maksymalny poziom dofinansowania został podniesiony z 2 tys. do 4 tys. zł (dla osób fizycznych).

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad2 webinarium kontrole [12.08-26.09.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024