Z ostateczną wersją projektu rozporządzenia można się zapoznać TUTAJ.
Przypominamy, że jedną z najważniejszych nowości zawartych w projekcie rozporządzenia jest dodanie do wszystkich grup odpadów zbieranych selektywnie frakcji biodegradowalnej oraz uniemożliwienie zbierania odpadów w podziale na “suche” i “mokre”.
W myśl rozporządzenia, selektywnie zbierać będziemy zatem odpady: papieru, szkła, metali, tworzyw sztucznych oraz odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów. Stanie się tak gdyż, jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, „aktualnie gminy organizują samodzielnie system selektywnego zbierania odpadów komunalnych niejednokrotnie ustanawiając podział na odpady „mokre – suche”. Taki sposób selektywnego zbierania nie daje dobrej jakości surowca”.
Natomiast w wyniku konsultacji publicznych doprecyzowano wymagania dla pojemników i worków, w których będą zbierane odpady komunalne, a także wymóg zbierania odpadów z tworzyw sztucznych i metali w jednym pojemniku lub worku. Odpady metali, w tym odpady opakowaniowe z metali, odpady tworzyw sztucznych, w tym odpady opakowaniowe tworzyw sztucznych oraz odpady opakowaniowe wielomateriałowe zbiera się w pojemnikach koloru żółtego oznaczonych napisem „Metale i tworzywa sztuczne”.
Więcej na temat treści projektu rozporządzenia można przeczytać TUTAJ.
Janusz Smigielski [email protected]
Komentarz #1884 dodany 2016-12-30 18:48:28
co dzieje się z ustawa tzw.ODOROWĄ