Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

W Poznaniu Volkswagen ogrzeje ponad 30 mieszkań

W Poznaniu Volkswagen ogrzeje ponad 30 mieszkań
Gabriela Jelonek
27.01.2017, o godz. 13:50
czas czytania: około 2 minut
1

Ogrzewanie dla 32 budynków i darmowa energia cieplna powstała w procesach przemysłowych. Poznański zakład Volkswagena, zamiast oddawać ciepło z fabryki do atmosfery, przekaże je do miejskiego systemu grzewczego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

W Europie środkowo-wschodniej jest to pierwszy przypadek odzyskiwania ciepła z procesów przemysłowych na potrzeby ogrzewania miejskiego. Innowacyjny projekt powstał w Poznaniu dzięki współpracy trzech firm: Volkswagen, Veolia i Atlas Copco.

W mieszczącej się na poznańskiej Wildzie odlewni wykorzystuje się sprężone powietrze, do którego produkcji potrzebna jest duża ilość energii. Aż 80 proc. wykorzystywanego do tego procesu prądu pobieranego przez sprężarki zamieniane jest na energię cieplną, a następnie przekazywane w postaci podgrzanej wody, którą później trzeba schłodzić.

Aby nie tracić wytworzonego ciepła, firmy postanowiły stworzyć system, dzięki któremu ciepła woda będzie ponownie wykorzystana. W ramach przedsięwzięcia powstały dwa węzły ciepłownicze oraz niemal 2 km rurociągów.

– Jestem dumny z naszego projektu i cieszę się, że dzięki niemu możemy trochę zrekompensować mieszkańcom naszą obecność na Wildzie. Dajemy miejsca pracy, a teraz także coś dla dobra wszystkich, czyli ogrzewanie – podkreślał prezes zarządu Volkswagen Poznań Jens Ocksen.

Ciepło dla szpitala i 32 mieszkań

Ciepło dystrybuowane do budynków na Wildzie jest w stanie ogrzać 32 mieszkania o powierzchni ok. 60 m2 każde. Ciepła woda przekazywana jest do głównego rurociągu i będzie dystrybuowana do okolicznych budynków na Wildzie, w tym do szpitala HCP.

Nadzieję na wykorzystanie innowacyjnej technologii także w innych przedsiębiorstwach mają również władze miasta Poznania. – Bardzo dziękuję za ten projekt (…) Mam nadzieję, że inne miasta i kraje będą brały z nas przykład – powiedział Leszek Kurek, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Miasta Poznania.

 Długa droga do realizacji

Zadowoleni z nowoczesnej instalacji są też sami mieszkańcy dzielnicy Wilda, choć zaznaczają, że realizacja projektu nie była prosta.

– To nie był łatwy projekt. Ludzie często pytają, o co w tym wszystkim chodzi (…) Pomysł odzyskiwania ciepła spotkał się jednak ze sporym uznaniem mieszkańców naszej dzielnicy, szczególnie z tego względu, że ciepło zasili także pobliski szpital – mówiła Dorota Bonk-Hammermeister, przewodnicząca Rady Osiedla Wilda.

Prace nad projektem odzyskiwania ciepła trwały od 2011 roku. Dzięki niemu Volkswagen Poznań rocznie obniży produkcję dwutlenku węgla o 2014 ton, a także zaoszczędzi 17 mln litrów wody, czyli tyle, ile w ciągu roku zużywa około 80 czteroosobowych rodzin.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Robert

Komentarz #2556 dodany 2017-01-28 03:22:21

Bardzo ciekawy tekst!

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024