Zapowiadany przez nas w marcu 2016 r. program dofinansowania innowacyjnych technologii recyklingu właśnie został ogłoszony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
– Recykling to jeden z najmłodszych, a jednocześnie najbardziej innowacyjnych sektorów polskiej gospodarki – mówił Kazimierz Poznański, prezes Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu (IGMNiR).
Celem programu jest rozwój innowacyjnych technologii recyklingu w wybranych branżach gospodarki (metale nieżelazne, materiały budowlane, ceramika, kruszywa, wyroby drewniane). Będzie on realizowany w ramach I Osi Priorytetowej Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
Inne dofinansowania od NCBR:
Pula dla nowych inicjatyw w latach 2016-2020 wynosi 625 mln zł, a ubiegać się o nią mogą wszystkie podmioty gospodarcze działające w obrębie sektora.
O dofinansowanie mogą ubiegać się firmy, które wprowadzają innowacje do technologii odzysku i zagospodarowania odpadów, i mogą dostać nawet 18 mln zł na jeden projekt.
Dofinansowanie w ramach programu „Innowacyjny Recykling” udzielane będzie przedsiębiorcom lub konsorcjom przedsiębiorstw, obejmując badania przemysłowe i/lub eksperymentalne prace rozwojowe. Projekt musi dotyczyć jednego z ponad pięćdziesięciu tematów wymienionych w zakresie tematycznym konkursu.
– Recykling, jako jedna z najbardziej powszechnych form ochrony środowiska naturalnego, przyczyni się do poprawy jakości wody, gleby i powietrza w Polsce – powiedział wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Dodał, że recykling pozwoli także rodzimym przedsiębiorcom “czerpać korzyści ekonomiczne z pełnego wykorzystania odpadów m.in. z drewna, szkła, metali nieżelaznych czy odpadów wydobywczych z węgla kamiennego”.
– Jednym z obszarów tematycznych konkursu jest recykling materiałów budowlanych. Szukamy przedsiębiorców odzyskujących kruszywa z odpadów np. na potrzeby budownictwa czy do produkcji wielomateriałowych mieszanek. Wesprzemy również tych, którzy tworzą m.in. technologie unieszkodliwienia materiałów zawierających azbest oraz produkują z odpadu drzewnego materiały służące oczyszczaniu powietrza. Beneficjenci programu opracują nowoczesne technologie wykorzystania odpadów, które zredukują zagrożenia środowiska do minimum – mówi dyrektor NCBR prof. Maciej Chorowski.
Program „Innowacyjny Recykling” powstał z inicjatywy Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu (IGMNiR) i stowarzyszeń branżowych – Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopochodnych, Polski Związek Producentów Kruszyw, Związek Pracodawców „Polskie Szkło”, Centrum Kooperacji Recyklingu – not for profit system Sp. z o. o., Instytut Metali Nieżelaznych, Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego, Instytut Technologii Drewna – tworzących Konsorcjum.
Wnioski o dofinansowanie można składać od 28 lutego do 21 kwietnia 2017 r. „Innowacyjny Recykling” to jeden z dziewięciu programów sektorowych, jakie ogłaszane są przeprowadzone przez NCBR w 2017 r. Szczegółowe informacje o konkursie są dostępne na stronie NCBR.
Komentarze (0)