Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Parlament Europejski przyjął wyższe poziomy recyklingu

Parlament Europejski przyjął wyższe poziomy recyklingu
Katarzyna Błachowicz
14.03.2017, o godz. 16:11
czas czytania: około 2 minut
2

Do 2030 r. poziomy recyklingu dla odpadów komunalnych mają wzrosnąć do 70 proc., a odpadów opakowaniowych - do 80. Podczas wtorkowego głosowania w Parlamencie Europejskim przyjęto stanowisko włoskiej eurodeputowanej Simony Bonafè o gospodarce o obiegu zamkniętym (Circular Economy Package, CEP).

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Podczas posiedzenia plenarnego w Parlamencie Europejskim 14 marca odbyła się debata i głosowanie odnośnie gospodarki o obiegu zamkniętym. Został przyjęty wniosek włoskiej eurodeputowanej Simony Bonafé, w którym poziom recyklingu odpadów komunalnych do 2030 r. ma zostać zwiększony z 65 do 70 proc. (a o 5 proc. do przygotowywania do ponownego użycia), zaś do 80 proc. dla odpadów opakowaniowych.

Poza tym zostanie także wprowadzona obowiązkowa selektywna zbiórka bioodpadów, tekstyliów i olejów. W uzyskaniu tych celów pomocne mogą być  instrumenty ekonomiczne, jak systemy pay-as-you-throw (płać za tyle odpadów, ile wytwarzasz) oraz podatków lub opłat od składowania i spalania.

Najważniejszym efektem głosowania będzie wprowadzenie ujednoliconej metody obliczeniowej poziomów recyklingu, dzięki czemu uzyskiwane dane będą prawdziwe i porównywalne w całej Europie.

Organizacja CEPI (Confederation of European Paper Industry) przyznaje, że nowe cele recyklingu są ambitne, ale zapewniają nowe możliwości w zakresie poprawy jakości surowców. – Dla branży papierniczej, w której ponad połowa surowca pochodzi z recyklingu, podejście Parlamentu oznacza większe wykorzystanie surowców, jednocześnie kładąc nacisk na ich jakość – komentuje dyrektor CEPI Ulrich Leberle.

– Parlament Europejski wysłał jasny komunikat do ministrów środowiska UE, że każda próba rozmycia tych ambitnych poziomów zagraża wysiłkom przejścia do silniejszej i efektywniejszej gospodarki, jaką daje circular economy – mówi Piotr Barczak z Europejskiego Biura Ochrony Środowiska (EEB).

Przyjęte ustalenia w Parlamencie Europejskim zawierają również propozycje w kwestii ekoprojektowania, a tym samym kładą nacisk na rozszerzoną odpowiedzialność producenta w kreowaniu produktów wpisujących się w zrównoważony rozwój.

Zanim jednak uchwalony tekst zostanie usankcjonowany, musi zostać uzgodniony z Radą Unii Europejskiej. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans obiecał dołożyć wszelkich starań, by przyjęty w przez Parlament kształt tekstu został zachowany, również w trakcie negocjacji międzyinstytucjonalnych.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (2)


Karolina S.

Komentarz #3428 dodany 2017-03-15 16:38:16

Czy poziomy odzysku będą liczone wg danych składu morfologii odpadów wg GUS z 1995?


Maximus Segregatus

Komentarz #3488 dodany 2017-03-17 09:39:04

Polska mogłaby być liderem selektywnej zbiórki odpadów domowych dzięki metodzie w której wszyscy mieszkańcy w blokowiskach uczestniczą w procesie w segregacji odpadów... Ale wszystko wskazuje na to, że nikomu tak naprawdę na tym nie zależy.... 

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024