Szyszko podkreślił, że obowiązkiem władz centralnych jest dbanie o bezpieczeństwo ekologiczne państwa, czyli m.in. tworzenie dobrych rozwiązań prawnych, natomiast samorząd jest odpowiedzialny za kulturę współżycia ze środowiskiem. – Dotyczy to także problemu smogu i poprawy jakości powietrza w Polsce. Potrzebna jest współpraca na tych dwóch poziomach – powiedział szef resortu środowiska podczas środowego spotkania w Sieradzu.
Według Jana Szyszko pomocny w walce ze smogiem w Polsce może być również rozwój geotermii. – Geotermia to nasza wielka szansa. Przewyższa ona inne rodzaje energii odnawialnej, gdyż jest niezależna od wiatru czy słońca – zaznaczył minister.
Według szefa resortu środowiska rozwój geotermii w Polsce był umyślnie hamowany przez poprzednią władzę i został w związku z tym mocno zaniedbany – jako przykład podano źródła geotermalne w okolicach Torunia.
Teraz ma się to jednak zmienić. Obecny rząd silnie wspiera geotermię, jest ona m.in. elementem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR).
Jak podaje Ministerstwo Środowiska, na obszarze Polski udokumentowano 26 złóż wód termalnych oraz 30 złóż wód o charakterze leczniczym i termalnym.
Oprócz wspomnianego już Torunia, rozwój wytwarzania energii geotermalnej planuje także Sieradz, gdzie zorganizowano spotkanie z samorządowcami. – Już dawno wiedzieliśmy, że mamy wody geotermalne. Dziś rząd poprzez odpowiednie programy daje możliwość sfinansowania pierwszego odwiertu – powiedział Rafał Matysiak, wiceprezydent miasta. – Odwiert, który powstanie w Sieradzu, będzie wystarczający do zapewnienia potrzeb energetycznych całego miasta – oświadczył prezydent Paweł Osiewała.
Komentarze (0)