Reklama

ad1a stihl [02.09-08.09.24]

Leśnicy planują utworzenie stada żubrów w Puszczy Augustowskiej

Leśnicy planują utworzenie stada żubrów w Puszczy Augustowskiej
jwo
29.03.2017, o godz. 8:34
czas czytania: około 2 minut
0

Utworzenie nowego stada żubrów w Puszczy Augustowskiej - to jeden z elementów rozpoczętego w marcu, nowego "Kompleksowego programu ochrony żubra przez Lasy Państwowe". Żubry mają się pojawić w tej puszczy jeszcze w tym roku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Do specjalnie przygotowanego miejsca na pograniczu nadleśnictw Augustów i Płaska ma być przywiezionych docelowo ok. 40-50 żubrów z Puszczy Białowieskiej – powiedziała PAP prof. Wanda Olech z warszawskiej SGGW, prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów.

Olech mówi, że wokół miejsca, gdzie mają być żubry w Puszczy Augustowskiej “praktycznie nie ma rolnictwa”, a co za tym idzie nie powinno być konfliktów, np. z powodu niszczonych przez te zwierzęta upraw, tak jak to się dzieje np. w okolicach Puszczy Knyszyńskiej czy Białowieskiej.

W ramach wcześniej realizowanych projektów związanych z ochroną żubra, badano zarówno możliwości jak i nastawienie społeczne do obecności żubrów w Puszczy Augustowskiej. W ocenie prof. Olech ono się zmienia.

– Najbliższe wsie zaczynają się przekształcać w takie wsie z agroturystyką. W tym momencie zainteresowanie mieszkańców obecnością takiego atrakcyjnego zwierzęcia jest całkiem inne niż w przypadku, kiedy by prowadzili produkcję rolniczą. Więc to nastawienie oczywiście się zmienia. To nie jest tak, że ci ludzie mówią nie, tylko ci ludzie muszą być uświadomieni jak to będzie wyglądało – mówi prof. Olech.

Zastępca nadleśniczego nadleśnictwa Augustów Adam Sieńko powiedział PAP, że powstanie zagroda adaptacyjna dla żubrów o powierzchni ok. 2 ha, skąd będą mogły swobodnie wychodzić. Powstaną też poletka na potrzeby żubrów, wodopoje, lizawki, paśnik. Na początek w zagrodzie ma być kilka żubrów.

Decyzję ws. przewiezienia żubrów do Puszczy Augustowskiej będzie wydawać Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku. Dyrektor RDOŚ Beata Bezubik powiedziała PAP, że ponieważ chodzi o utworzenie nowej populacji żubra, to dyrekcja będzie korzystała z danych Lasów Państwowych w tej sprawie, ale nie wyklucza też konsultacji.

Bezubik mówi, że z dotychczasowych informacji i analiz, o których słyszała wynika, że “ludzie jednak są negatywnie nastawieni do żubra” na terenie Puszczy Augustowskiej. – Być może ostatnie przypadki, które się wydarzyły w Puszczy Białowieskiej, chociażby sporadyczne ataki na ludzi, na samochody, przyniosły jakieś negatywne skutki i niestety społeczeństwo Puszczy Augustowskiej negatywnie odbiera ten gatunek – uważa Bezubik. Zaznacza, że w tej sprawie nie powinno się robić nic “na siłę”.

Dyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży dr hab. Rafał Kowalczyk uważa, że Puszcza Augustowska nie nadaje się do tego, by mogły tam być żubry. Jego zdaniem las ten jest ubogim lasem iglastym, co oznacza, że żubry trzeba będzie tam dokarmiać przez kilka miesięcy w roku; żubr to duży roślinożerca, konflikty są więc nieuniknione, gdyż żubry wyjdą na tereny rolnicze.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad2 webinarium kontrole [12.08-26.09.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024