Nowa metoda produkcji paliwa opracowywana jest przez należącego do Grupy Volkswagen Seata oraz hiszpańską firmę Aqualia. Myśląc o nowych, bardziej ekologicznych metodach napędzania samochodów, hiszpańskie firmy postanowiły wspólnie przeprowadzić prace nad biopaliwem wytwarzanym z płynnych odpadów organicznych, czyli ze ścieków. Uzyskiwany z nich gaz CNG, a więc sprężony gaz ziemny, jest w 100% odnawialny oraz bogaty w metan. Gaz ten może napędzać odpowiednio przystosowane pojazdy, pozwalając na obniżenie emisji CO2 nawet o 80%.
Hiszpańscy inżynierowie chcą doprowadzić do przemysłowej produkcji biometanu. Obecnie testowane są dwie technologie. Pierwsza z nich to system Umbrella, dzięki któremu gaz ma być oddzielany od odpadów stałych. Obecnie jest on wykorzystywany w oczyszczalni ścieków w Barcelonie. Drugi system to Elan, dzięki któremu z paliwa można dodatkowo wydzielić azot.
Po przeprowadzeniu rafinacji wytworzony gaz nadaje się do napędzania samochodów. Dzięki wykorzystaniu obu technologii można też uzyskać znacznie czystszą wodę niż w zwykłych oczyszczalniach ścieków. Według pomysłodawców, oczyszczalnia ścieków, która przetwarza dziennie ok. 10 tys. m3 odpadów, jest w stanie wyprodukować 1000 m3 biometanu. Taka ilość paliwa wystarczy do przejechania 15 tys. km. Obecnie paliwo to wykorzystuje się do ogrzewania domów, a także do napędzania okrętów.
Komentarze (0)