Jak deklarują przedstawiciele województwa, kluczowe było takie zaplanowanie systemu gospodarki odpadami, żeby zrealizować wszystkie obowiązki sejmiku wynikające z dyrektyw unijnych.
– Najważniejsze było osiągnięcie we wskazanym terminie odpowiednich poziomów ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji kierowanych do składowania, a także poziomów recyklingu oraz przygotowania do ponownego użycia papieru, metali, tworzyw sztucznych, szkła, a także innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych – czytamy na oficjalnej stronie województwa lubuskiego.
Pełny tekst WPGO dla województwa lubuskiego dostępny jest TUTAJ.
W czwartek w Sejmie na temat wojewódzkich planów gospodarki odpadami wypowiadał się wiceminister Sławomir Mazurek. Trzy województwa nadal nie uzgodniły WPGO: łódzkie, kujawsko-pomorskie oraz wielkopolskie. – Co do dwóch z nich jestem optymistą – powiedział Mazurek.
Wiceminister powiedział również, że, jak wynika z informacji przekazanych przez resort rozwoju, przyjęcie dokumentów dotyczących gospodarki odpadami między 31 grudnia 2016 r. a 30 czerwca 2017 r. nie będzie miało negatywnych konsekwencji dla Polski jako państwa członkowskiego UE.
“Największy problem”, jak określił wiceminister, jest z planem dla województwa łódzkiego – głównie ze względu na zbyt wiele zaplanowanych inwestycji spalarniowych. Z kolei w Wielkopolsce przewidziano za dużo instalacji do przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych.
W najlepszej sytuacji z ostatnich trzech województw, w których nie uchwalono jeszcze WPGO jest kujawsko-pomorskie. W przypadku tego regionu resort środowiska kończy robocze uzgodnienia dokumentu.
Źródła: lubuskie.pl, PAP
Komentarze (0)