Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

„Szkolne zuchy ratują ropuchy” - akcja zakończona sukcesem

„Szkolne zuchy ratują ropuchy” - akcja zakończona sukcesem
jw
19.04.2017, o godz. 14:27
czas czytania: około 2 minut
0

W Szczecinie zakończyła się kolejna edycja akcji „Szkolne zuchy ratują ropuchy”. Wzięło w niej udział ponad pół tysiąca dzieci ze szczecińskich szkół, które uratowały 3086 żab. Akcja będzie kontynuowana w następnych latach - i to na większą skalę.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Każdego roku wczesną wiosną występuje ten sam problem: w niektórych miejscach, szczególnie w okolicy Jeziora Szmaragdowego, ropuchy szare migrują, wychodzą na ulicę i są narażone na niebezpieczeństwo spowodowane przejeżdżającymi samochodami.

W ten sposób ginęły setki płazów. Pomysł ich ratowania zrodził się w głowie pracownicy Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie Izabeli Grzanej, która z dyrekcją ZUK postanowiła, że stworzy Żabi Patrol.

Do pomocy zaangażowani zostali szczecińscy uczniowie, którzy specjalnie wynajętym autokarem przyjeżdżają od tego czasu na ulicę Kopalnianą, następnie biorą udział w krótkich zajęciach edukacyjnych, zakładają kamizelki z napisem „Żabi patrol”, dostają w ręce wiaderka, rękawiczki i wyłapują przebiegające przez ulicę płazy. Wypuszczają je później na brzegu Jeziora Szmaragdowego.

Wcześniej pracownicy ZUK odgradzają pobocza specjalnymi siatkami, co również ogranicza migrację żab. Przy ulicy ustawiane są tabliczki informacyjne. Na odcinku ulicy Kopalnianej obowiązuje zakaz ruchu pojazdów, którego pilnują strażnicy miejscy. Niezdyscyplinowani kierowcy muszą liczyć się wówczas z mandatami.

W ubiegłym roku w ten sposób uratowano ponad 2000 żab. W tym było ich już ponad 1000 więcej. W akcji wzięło udział pół tysiąca dzieci ze szczecińskich szkół i przedszkoli.

Problem z przebiegającymi płazami pojawił się również na szlaku spacerowym przy Goplanie. Już teraz wiadomo, że w przyszłym roku, gdy ponownie wystąpi wzmożony ruch ropuch, akcja poszerzona będzie o to kolejne miejsce. Zamontowane zostaną tam siatki odgradzające pobocze od szlaku.

Akcja ratowania ropuch została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024