Z powodu zanieczyszczonego powietrza tylko w Wielkiej Brytanii umiera przedwcześnie około 40 tys. osób. Badania sugerują, że wynika to głównie z gorszego funkcjonowania serca oraz płuc. Jednak żadna z dotychczasowych teorii nie tłumaczy, na czym właściwie polega wpływ zanieczyszczenia powietrza na serce.
Niektórzy specjaliści przypuszczają, że może chodzić o nanocząstki zbyt małe, by zostały odfiltrowane w nosie – a dość małe, aby przez ściany pęcherzyków płucnych przeniknąć do naczyń krwionośnych.
Naukowcy z University of Edinburgh wspólnie z holenderskimi kolegami badali zachowanie obojętnych chemicznie cząstek złota, mających rozmiary podobne do cząstek zanieczyszczeń zawartych w spalinach z silników Diesla.
Podczas ćwiczeń fizycznych 14 zdrowych ochotników wdychało przez dwie godziny powietrze zawierające nanocząstki złota. Następnego dnia złoto wykryto we krwi większości ochotników, a u niektórych utrzymywało się w tkankach bardzo długo – można je było znaleźć w moczu jeszcze trzy miesiące później. Najprawdopodobniej drobne zanieczyszczenia zachowują się podobnie.
Podczas kolejnego eksperymentu o wdychanie złota poproszono trzech pacjentów z zablokowanymi naczyniami krwionośnymi. Następnego dnia, gdy chirurgicznie usunięto im część uszkodzonych naczyń, udało się w nich wykryć złote nanocząsteczki. Prawdopodobnie gromadzące się cząsteczki zanieczyszczeń mogą miejscowo pogarszać stan tkanek i narządów.
Źródło: PAP Nauka w Polsce
Komentarze (0)