Ustalenia kontroli wskazują, że samorządy nie zawsze potrafiły właściwie wykorzystać nowe projekty i inwestycje z korzyścią dla lokalnych społeczności. Wynikało to zarówno z błędów popełnianych na etapie przygotowania działań inwestycyjnych, jak i z zaniechań, do których dopuszczono już po oddaniu obiektów do użytkowania.
W skrajnym przypadku działania podejmowane przez władze Gminy Byczyna nie doprowadziły do utworzenia Byczyńskiego Inkubatora Przedsiębiorczości w Polanowicach, pomimo wydatkowania na ten cel kwoty ponad 2,6 mln zł.
Wyniki tej kontroli wskazują, że na poziom wykorzystania obiektów istotny wpływ miał stopień dopasowania charakteru oraz skali zrealizowanych przedsięwzięć do rzeczywistych potrzeb mieszkańców. Negatywne skutki błędów występujących na etapie planowania działań, najbardziej uwidoczniły się w przypadku tych inwestycji, które nie koncentrowały się na właściwie zidentyfikowanych potrzebach społeczności lokalnych – ocenia Najwyższa Izba Kontroli.
Również w przypadku Wielofunkcyjnego Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego w Zakrzowie, który stanowić miał kompleks przeznaczony do uprawiania sportów konnych, błędy oraz zaniechania popełnione na etapie planowania tej inwestycji oraz nieskuteczność działań podejmowanych w zakresie gospodarowania tym ośrodkiem, uniemożliwiły jego właściwe wykorzystanie.
Władze gminy popełniły, w ocenie NIK, liczne błędy na wielu poziomach inwestycji – od procesu planowania po współpracę z lokalnym klubem jeździeckim. W efekcie ośrodek spełnił swoją planowaną funkcję tylko w małej części.
Nieprawidłowo gospodarowano także Centrum Sportu w Opolu. Działania ograniczono jedynie do poprawy estetyki budynku i usuwania oznak spękań, co nie wyeliminowało przyczyny ich powstawania. W konsekwencji wad nie usunięto w ramach zobowiązań gwarancyjnych wykonawcy usunięcia wad i usterek, a na działania naprawcze po wygaśnięciu gwarancji wydano ponad 300 tys. zł.
Z kolei kompleks sportowo-rekreacyjny w Baborowie wykorzystywany był na potrzeby społeczności lokalnej, jednak z wykorzystania wyłączono boisko trawiaste do piłki nożnej. Wcześniej nie przestrzegano bowiem zasad jego właściwej pielęgnacji (m.in. nawadniania i nawożenia) co w efekcie mogło przyczynić się do zniszczenia nawierzchni trawiastej(na części boiska brakowało trawy i w wielu miejscach uwidoczniły się kamienie).
Efektywnie wykorzystywany był natomiast Park Naukowo-Technologiczny w Opolu. Wszystkie dostępne pomieszczenia przeznaczone na cele biurowe, laboratoryjne i doświadczalne zostały wynajęte przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą m.in. w zakresie informatyki lub teleinformatyki, odnawialnych źródeł energii, holdingów finansowych, produkcji filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych oraz sprzedaży żywności, zgodnie z przyjętymi założeniami w tym zakresie.
Część gmin zarówno w trakcie czynności kontrolnych, jak też bezpośrednio po ich zakończeniu podjęła działania mające na celu m.in. modyfikację modelu zarządzania majątkiem, czy odzyskanie dotychczas zainwestowanych środków publicznych na jego utworzenie.
Komentarze (0)