Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Władze polskich uczelni przyrodniczych apelują ws. polityki ochrony środowiska

Władze polskich uczelni przyrodniczych apelują ws. polityki ochrony środowiska
jwo/PAP
27.06.2017, o godz. 8:47
czas czytania: około 3 minut
0

O respektowanie zapisów prawa krajowego i międzynarodowego oraz zaprzestania ingerencji w środowisko naturalne m.in. Puszczy Białowieskiej - apelują dziekani wydziałów przyrodniczych największych polskich uniwersytetów w liście do prezydenta RP, premier i ministra środowiska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Przekazany PAP list – sygnowany przez 14 dziekanów i 19 prodziekanów – miał zostać przekazany adresatom w poniedziałek – poinformowała PAP prodziekan i rzeczniczka Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego dr hab. Edyta Sierka.

– Protestujemy przeciwko trwającym i planowanym w najbliższej przyszłości, daleko idącym ingerencjom w cenne ekosystemy naszego kraju, w tym w szczególności ekosystemy Puszczy Białowieskiej i dużych polskich rzek. Wyrażamy tym samym sprzeciw wobec realizowanej polityki eksploatacji zasobów przyrodniczych, prowadzonej bez uwzględnienia społecznych i ekonomicznych kosztów degradacji środowiska naturalnego – napisali naukowcy w liście.

Zdaniem sygnatariuszy “prowadzone aktualnie działania gospodarcze, w tym wprowadzane przez Ministerstwo Środowiska akty prawne, przyczynią się – poprzez bezpowrotną dewastację zasobów przyrodniczych – do zubożenia społeczeństwa i wzrostu zagrożenia kraju zjawiskami katastrofalnymi”.

Naukowcy wskazali też, że “wobec rosnącej globalnej ingerencji człowieka w środowisko przyrodnicze, przeciwstawianie ochrony przyrody wartościom ekonomicznym i społecznym straciło rację bytu”. Dodali, że “nie można sobie pozwolić” na to, aby nie chronić przyrody.

Dziekani domagają się więc “od decydentów wypracowania takich strategii gospodarowania zasobami przyrodniczymi Polski, które odrzucą podejście czysto eksploatacyjne na rzecz łączenia ochrony cennych walorów przyrodniczych z użytkowaniem gospodarczym i rekreacyjnym; strategii uwzględniających ekonomiczne i społeczne koszty nadmiernej eksploatacji przyrody, w tym konsekwencje utraty usług pełnionych przez degradowane ekosystemy”.

– W szczególności, oczekujemy respektowania zapisów prawa krajowego i międzynarodowego oraz wynikającego z nich zachowania przebiegu naturalnych procesów przyrodniczych w ekosystemach Puszczy Białowieskiej i dolinach dużych rzek Polski – czytamy w liście.

Sygnatariusze wyrazili też “głębokie zaniepokojenie” obecną sytuacją w Puszczy Białowieskiej, “gdzie poprzez masowe cięcia niszczona jest przyroda najcenniejszego w skali kraju kompleksu leśnego”. Zwrócili też uwagę, że tego typu działania wiążą się “z realnym ryzykiem umieszczenia Puszczy Białowieskiej na prowadzonej przez UNESCO Liście Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu”.

W związku z tym dziekani apelują “o podjęcie dialogu z naukowcami sprzeciwiającymi się prowadzonej ingerencji w środowisko przyrodnicze oraz kierowanie się aktualną wiedzą naukową przy podejmowaniu kluczowych decyzji”.

– Pamiętajmy o ciążącej na nas moralnej i prawnej odpowiedzialności za zachowanie przyrody dla następnych pokoleń w stanie niepogorszonym – zakończyli dziekani.

Adresatami listu są: prezydent RP Andrzej Duda, premier Beata Szydło oraz minister środowiska Jan Szyszko.

Pismo sygnowali naukowcy m.in. z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Śląskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Łódzkiego oraz Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dr hab. Edyta Sierka powiedziała PAP, że list jest pokłosiem czerwcowego spotkania tego środowiska, które odbyło się na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jedna z sesji tej konferencji poświęcona była właśnie dyskusji o stanie ochrony środowiska w Polsce i obecnych działaniach władz w tym zakresie.

Do czasu opublikowania depeszy redakcja PAP nie otrzymała komentarza Ministerstwa Środowiska odnośnie zapowiedzi przekazania listu dziekanów.

List ma być przetłumaczony na jęz. angielski, a poprzez przedstawiciela sygnatariuszy ma także trafić do uczestników 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa, która na początku lipca odbędzie się w Krakowie.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024