W trakcie rozpoczętego w czwartek w Warszawie Kongresu Wodociągowców Polskich wielokrotnie pojawiał się temat zmian w prawodawstwie. Podczas otwierającego panelu Stanisław Drzewiecki, były prezes IGWP, powiedział, że w polskim systemie gospodarki wodno-ściekowej dokunuje się rewolucja z pominięciem branży.
Kongres podsumowuje 25 lat działalności Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, a zarazem rozwój gospodarki wodno-ściekowej w ostatnich trzech dekadach.
Sporo czasu poświęcono analizie dokonań. Kazimierz Kujda, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, podkreślił, że w żadnej dziedzinie gospodarki nie zrobiono ostatnio tak dużo jak w sektorze wodno-ściekowym.
– Dogoniliśmy Europę – podsumował dr Tadeusz Rzepecki, przewodniczący rady Izby.
Jednak równie wiele uwagi co przeszłości, poświęcono perspektywom dla branży, szczególnie w kontekście zmieniających się uwarunkowań prawnych – Prawa wodnego, regulatora cen, zmian norm jakości wody czy kodeksu urbanistyczno-budowlanego.
Zapytana o stanowisko Izby w sprawie opublikowanego przed tygodniem projektu ustawy wprowadzającej m.in. regulator cen, prezes Dorota Jakuta powiedziała: “Do piątku zbieramy opinie naszych członków w tej sprawie. W przyszłym tygodniu spotyka się zespół Izby, żeby wypracować stanowisko. W tej chwili ten akt prawny jest w konsultacjach międzyresortowych. Czekamy na oficjalny dokument i w pierwszej kolejności przekażemy nasze stanowisko stronie rządowej”.
Komentarze (0)