Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Projekt nowelizacji ustawy o odpadach przyjęty. Przyczyni się do walki z szarą strefą

Projekt nowelizacji ustawy o odpadach przyjęty. Przyczyni się do walki z szarą strefą
Katarzyna Błachowicz
12.11.2017, o godz. 16:42
czas czytania: około 3 minut
2

Problemy z prawidłowym gospodarowaniem odpadami oraz walka z szarą strefą przemawiają za podjęciem jak najszybszych zmian zmierzających do przeciwdziałania niekorzystnym zjawiskom w gospodarce odpadami. Rada Ministrów przyjęła rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o odpadach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Rada Ministrów przyjęła 9 listopada 2017 r. projekt ustawy o zmianie ustawy o odpadach, przedłożony przez ministra środowiska i został skierowany do Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu.

Projekt noweli ma przede wszystkim dostosować  polskie prawo do unijnej dyrektywy w sprawie odpadów. Konieczne jest zatem niezwłoczne wprowadzenie odpowiednich zmian w ustawie z 14 grudnia 2012 r. o odpadach transponującej dyrektywę 2015/1127 w sprawie odpadów – która zawiera załącznik nr 3 zgodny z załącznikiem III w poprzednio obowiązującym brzmieniu.

Jak podaje Kancelaria  Prezesa Rady Ministrów: “Projekt ustawy nadaje nowe brzmienie załącznikowi nr 1 do ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2013 r., poz. 21, z późn. zm.), transponując dyrektywę 2015/1127 . Konsekwencją wejścia w życie wprost obowiązującego rozporządzenia (UE) nr 1357/2014 jest uchylenie załącznika nr 3 do ustawy oraz zmiany dotyczące definicji odpadów niebezpiecznych oraz zmiany klasyfikacji odpadów niebezpiecznych na inne niż niebezpieczne. Zmiany te powinny zostać wprowadzone niezwłocznie, ponieważ załącznik nr 3 do ustawy o odpadach jest niezgodny z wprost obowiązującym rozporządzeniem.”

Poza tym zmiany w noweli  ustawy o odpadach mają przyczynić się do przeciwdziałania niekorzystnym zjawiskom w gospodarce odpadami, jakimi są coraz większe problemy z prawidłowym gospodarowaniem odpadami, oraz wspomagać walkę z szarą strefą.

BDO z ewidencją odpadów

W projekcie nowelizacji ustawy przewidziano również zmianę przepisów dotyczących bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO).

Zaproponowano, aby BDO – oprócz rejestru posiadaczy odpadów i gromadzenia danych o odpadach, pochodzących m.in. ze sprawozdań marszałków województw i decyzji dotyczących gospodarki odpadami – posiadała również moduł ewidencji odpadów. Nowy moduł będzie dodatkowym narzędziem dla Inspekcji Ochrony Środowiska w walce z „szarą strefą” w gospodarce odpadami. W praktyce chodzi o ściślejszą kontrolę przekazywania odpadów, a w szczególności odpadów komunalnych odbieranych od właścicieli nieruchomości.

Ponadto, nowe przepisy wymagają posiadania przez kierowcę – w trakcie wykonywania transportu odpadów – potwierdzenia utworzenia karty przekazania odpadów, wygenerowanego z BDO. Projekt przewiduje, że nie będzie możliwe tworzenie zbiorczej karty przekazania odpadów. Obecnie przepisy zezwalają na sporządzanie zbiorczej karty przekazania odpadów, obejmującej odpady danego rodzaju przekazywane w ciągu miesiąca. Nie jest też wymagane, aby zbiorcza karta przekazania odpadów była okazywana przez kierowcę uprawnionym służbom w trakcie ich transportu. Prowadzi to do licznych patologii, ponieważ niektóre firmy odbierające odpady (w tym m.in. odbierające odpady komunalne od właścicieli nieruchomości) potwierdzają fikcyjne przetwarzanie odpadów, a w efekcie odpady są porzucane w lasach i na wyrobiskach.

Wprowadzono także możliwość elektronicznego obiegu dokumentów dotyczących ewidencji odpadów za pośrednictwem BDO. Umożliwi to uzyskanie aktualnej informacji na temat ilości zbieranych i transportowanych odpadów oraz miejsca ich przekazania lub przetwarzania. Bieżący dostęp do informacji dotyczących transportu odpadów za pomocą BDO pozwoli także na nadzór nad przemieszczaniem się odpadów oraz reagowanie w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości. Narzędzie to usprawni pracę zarówno organów Inspekcji Ochrony Środowiska, gmin, organów ochrony środowiska, jak i organów ścigania, Inspekcji Transportu Drogowego oraz innych służb.

Zgodnie z projektem, usprawnione będzie pozyskiwanie szczegółowych danych dotyczących gospodarki odpadami w firmach oraz zapewnione zostaną wiarygodne informacje potrzebne do obliczania poziomów odzysku i recyklingu oraz do sprawozdań związanych z gospodarką odpadami składanych do Komisji Europejskiej.

Większe wpływy z opłat rejestrowej i rocznej do budżetu państwa

Wg projektu zmiany ustawy nastąpi korekta podziału środków zawarta w projekcie ustawy zmienia dotychczasowy podział (50%/50%) na  64,35% dla budżetu państwa – a 35,65% dla samorządu terytorialnego. Wynika to ze zmiany art. 58 ustawy o odpadach (art. 1 pkt 8 projektowanej ustawy). Konieczność wprowadzenia tej zmiany, jak czytamy w projekcie,  wynika ze zwiększenia w procedowanym projekcie wydatków budżetu państwa o ok. 1 mln zł oraz zmniejszenia wydatków samorządu o tę samą kwotę, a także ze zmniejszenia nakładu pracy potrzebnego do realizacji przez samorządy przy prowadzeniu BDO.

Nowe prawo ma obowiązywać po 14 dniach od daty publikacji w Dzienniku Ustaw,
z wyjątkiem niektórych przepisów, które wejdą w życie w innych terminach.

 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (2)


Kamil

Komentarz #8405 dodany 2017-11-14 07:30:48

Projekt projektem, a czy wiadomo kiedy będzie on rozpatrywany w sejmie??


Piotr

Komentarz #8681 dodany 2017-12-07 20:54:26

Dokładnie Polska za chwilę będzie zasypany śmieciami z zachodu. Pracuje w tej branży. przykładowo tworzywa czyli folie w naszym przypadku sprzedawane były do recyklerow a dzisiaj Niemcy doplacaja i przejeżdża do PL . Bo są pełni -bo Chiny nie biorą. Wystarczy zrobić zakaz sprowadzenia odpadów z za granicy i temat sam się rozwiąże.

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024