Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Gminy zaplanowały miejsce do zamieszkania dla... 60 mln Polaków

Gminy zaplanowały miejsce do zamieszkania dla... 60 mln Polaków
jwo/PAP
07.12.2017, o godz. 13:26
czas czytania: około 2 minut
0

W miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego w polskich gminach przewidziano miejsce aż dla 60 mln Polaków. Błędy w planowaniu wykryli naukowcy z PAN. Rekordzistą jest podwarszawski Prażmów, gdzie dokumenty planistyczne zakładają zabudowę dla 25-krotnie większej liczby mieszkańców niż obecnie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

W 115 gminach w Polsce nadpodaż terenów mieszkaniowych w dokumentach planistycznych aż 10-krotnie przekracza liczbę mieszkańców – wynika z danych zebranych przez Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.

Według tych danych, nawet 60 mln Polaków mogłoby zamieszkać na terenach przewidzianych pod zabudowę mieszkaniową w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, które obowiązują w 2478 gminach w Polsce.

Rekord spod Warszawy

Rekordzistami pod względem nadpodaży terenów mieszkaniowych w planach są między innymi gminy podmiejskie. W położonym na południe od Warszawy Prażmowie, gdzie mieszka jedynie 10,3 tys. ludzi, według dokumentów planistycznych mogłoby się osiedlić 255,8 tys. mieszkańców (25-krotnie więcej niż obecnie).

Gdzie w Polsce mieszka najwięcej dzieci? Na przedmieściach dużych miast

Łącznie w Polsce jest 115 gmin, które, według ich planów miejscowych, mogłoby zasiedlać co najmniej 10-krotnie więcej ludzi niż obecnie. W 740 gminach chłonność przekracza przynajmniej dwukrotność populacji.

Nieprzemyślane plany to miliardowe koszty

Zdaniem prof. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN nadpodaż terenów mieszkaniowych w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego powoduje silne rozpraszanie zabudowy. To z kolei generuje gigantyczne koszty, związane z uzbrojeniem i utrzymaniem infrastruktury, transportem publicznym, nadmiernymi dojazdami, które – zdaniem naukowca – w skali całego kraju mogą sięgać nawet 60-80 mld zł rocznie.

Zmiany w kodeksie urbanistyczno-budowlanym. Kto zyska, a kto straci?

– Koszt uzbrojenia obszarów najbardziej rozproszonych jest dla gminy nawet 100 razy większy od kosztów zabudowy zwartej – uważa prof. Śleszyński.

Planowanie przestrzenne a historia

 

Zdaniem naukowców polskie problemy z planowaniem przestrzennym wynikają przede wszystkim z historii – zarówno tej dawniejszej, jeszcze z czasów Królestwa Polskiego, jak i najnowszej.

Po 1990 r. Polacy zaczęli się bogacić i motoryzować, a ludność “wylała” się z centrów miast na przedmieścia, dopełniając spustoszenia w krajobrazie. – Tereny mieszkalne są szalenie rozbuchane w planach miejscowych. Do tego ok. połowę domów buduje się poza planami, na podstawie decyzji o warunkach zabudowy, a to jest bardzo szkodliwa instytucja prawno-administracyjna – ocenia prof. Śleszyński.

Na ratunek – kodeks urbanistyczny

W Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa trwają obecnie prace nad kompleksowymi regulacjami Kodeksu urbanistyczno-budowlanego, które mają rozwiązać problem nadpodaży planów miejscowych.

Uchwalenie planu przez gminę będzie wymagało uwzględnienia prognozy demograficznej oraz zabezpieczenia środków finansowych na inwestycje celu publicznego niezbędnych do zagospodarowania terenu zgodnie z tym planem.

Nadużycia przy inwestowaniu na obszarach nie objętych planem miejscowym, na podstawie decyzji o warunkach zabudowy, mają zostać zlikwidowane przez tzw. ustawę inwestycyjną. Obecnie znajduje się ona na etapie opiniowania przez samorządy. Zasadnicza zmiana polega na wyznaczeniu w każdej gminie obszaru zabudowanego, na którym dopuszczalne będzie inwestowanie, mimo braku planu miejscowego.

Zmiany w kodeksie urbanistyczno-budowlanym. Kto zyska, a kto straci?

Źródło: Kurier PAP

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka przestrzenna
css.php
Copyright © 2024