Program BEST dla czystego Bałtyku

Program BEST dla czystego Bałtyku
Kalina Olejniczak
21.02.2018, o godz. 13:58
czas czytania: około 2 minut
0

5 podmiotów z Polski uczestniczy w projekcie BEST. Jego celem jest poprawa efektywności oczyszczania ścieków przemysłowych w całym obszarze zlewni Morza Bałtyckiego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

BEST to skrót od Better Efficiency for Industrial Sewage Treatment – Lepsza efektywność oczyszczania ścieków przemysłowych. Osiągnięcie tak określonego celu ma nastąpić m.in. poprzez poprawę zarządzania oraz współpracę przemysłu dla lepszego oczyszczania ścieków przemysłowych trafiających do oczyszczalni ścieków komunalnych. Program zainaugurowano w Helsinkach. Stolica Finlandii jest liderem projektu.

Wokół Bałtyku

W projekcie uczestniczy 16 organizacji z Rosji, Finlandii, Litwy, Estonii i Polski. Są to oczyszczalnie ścieków i zakłady wodociągowe, stowarzyszenia gospodarki wodnej, przedsiębiorstwa przemysłowe, gminy, władze regionalne i instytucje badawcze oraz organizacje eksperckie i pozarządowe zajmujące się oczyszczaniem ścieków oraz zarządzaniem środowiskiem. Z Polski w programie bierze udział 5 podmiotów: Gdańska Fundacja Wody, Regionalne Centrum Ekologiczne z Warszawy, Miasto Stołeczne Warszawa, gmina Doruchów i Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji z Leszna.

Jak zarządzać osadami?

Zadaniem MPWiK w Lesznie jest zbadanie źródła i wpływu ścieków przemysłowych na proces utylizacji osadów ściekowych oraz produkcję energii z biogazu pozyskiwanego z fermentacji osadów.

Dotyczy to ścieków głównie z aglomeracji Leszno (miasto Leszno, gmina Lipno, gmina Święciechowa). Udział w programie wiąże się z rozwojem samego przedsiębiorstwa. Bowiem dzięki badaniom eksploatator oczyszczalni ścieków w Henrykowie zdobędzie wiedzę dotyczącą optymalnego zarządzania ściekami przemysłowymi i osadami, współkorzystania z osadów przemysłowych i komunalnych, a także pozna zdolności obiektu, który oczyszcza ścieki i osady ściekowe z różnych zakładów przemysłowych zlokalizowanych w regionie.

MPWiK startuje z budżetem ponad 105 tys. EUR z możliwością uzyskania dotacji do 85%. Projekt będzie realizowany w latach 2018-2020.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024