Z danych największego operatora rowerów miejskich w Polsce, sieci Nextbike, wynika, że poprzedni sezon był rekordowy w siedmioletniej historii tego typu systemów w kraju. Rowery wypożyczono prawie 11 mln razy, a korzysta z nich prawie 1,4 mln Polaków.
Veturilo wystartowało po raz siódmy
Sezon rowerów miejskich rozpoczął się 1 marca m.in. w Warszawie. Tamtejszy system Veturilo może pochwalić się już ponad 360 stacjami i 5200 pojazdami. Jak informują przedstawiciele Nextbike, Veturilo to obecnie piąty największy system rowerowy w Europie i “niekwestionowany lider w Europie Środkowo-Wschodniej”.
Obok sieci w Warszawie w tym roku będą działać także stacje w podwarszawskich gminach: Konstancinie-Jeziornie, Piasecznie i Grodzisku Mazowieckim. Uruchomionych będzie także prawie 40 stanowisk, które powstały we współpracy z prywatnymi firmami: Orlen czy Citi Bank.
Poznański Rower Miejski rośnie w siłę
Więcej stacji i rowerów mogą spodziewać się także mieszkańcy Poznania. W stolicy Wielkopolski rowery miejskie również ruszą już z początkiem marca. Poznański Rower Miejski wzbogaci się o 23 nowe stacje. Do dyspozycji użytkowników w tym sezonie będzie ponad 1200 rowerów.
PRM to trzeci największy system rowerowy w Polsce. Jest w nim zarejestrowanych ok. 100 tys. osób. – Przerwę zimową wykorzystaliśmy na dokładny przegląd i serwis całego sprzętu. Te liczby pokazują, z jakimi wyzwaniami spotykają się nasze rowery. Jesteśmy gotowi na nowy sezon i nowe rekordy – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska.
Wrocław i Łódź również gotowe
Wrocławski Rower Miejski to jeden z najpopularniejszych systemów roweru publicznego w Polsce. On również wystartował już 1 marca. W ubiegłym sezonie każdy rower miał za sobą średnio 1245 wypożyczeń. W sumie od uruchomienia systemu w 2011 r. zarejestrowało się w nim ponad 160 tys. osób, które wypożyczyły rowery 3,4 miliona razy.
Punktualnie o północy dyspozytor w centrali Nextbike Polska uruchomił również nowy sezon Łódzkiego Roweru Publicznego. Łącznie do dyspozycji rowerzystów będą 153 stacje rowerowe i 1540 rowerów, w tym 10 rowerów familijnych. To trzykołowce, w których z przodu umieszczono skrzynię. Można w niej przewozić zakupy lub inne towary, a dzięki zamontowanym ławkom i pasom bezpieczeństwa, również do czworga dzieci.
Od 1 marca rowery miejskie są już dostępne w miastach: Warszawa, Łódź, Poznań, Wrocław, Opole, Gliwice, Kołobrzeg, Konstancin-Jeziorna, Piaseczno, Grodzisk Mazowiecki i Szamotuły. W kolejnych tygodniach sezon wystartuje m.in. w Stalowej Woli, Lublinie, Białymstoku, Radomiu, Częstochowie, Sosnowcu i Koszalinie.
Komentarze (0)