Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

UE zmienia dyrektywy dotyczące odpadów. Co to oznacza dla Polski?

UE zmienia dyrektywy dotyczące odpadów. Co to oznacza dla Polski?
Katarzyna Błachowicz
02.03.2018, o godz. 15:12
czas czytania: około 2 minut
0

Unia Europejska pod koniec 2017 r. zrewidowała swoje cele dążące do wprowadzenia gospodarki o obiegu zamkniętym. Co ta decyzja oznacza dla polskiego systemu gospodarki odpadami?

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

O zmianach w podejściu do gospodarki odpadami w Unii Europejskiej rozmawiali eksperci podczas debaty “Nowe europejskie cele recyklingu” zorganizowanej przez portal Euractiv i Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Komisji Europejskiej, a ze strony medialnej – miesięcznika “Energia i Recykling”.

Droga do circular economy

Transformacja gospodarki w model o obiegu zamkniętym wymaga spełnienia ambitnych celów. – Jest to nowe światło na zieloną gospodarką skierowaną na GOZ. Poziomy recyklingu są jasne i wskazują konkretny cel – mówi Sarah Nelen z dyrekcji ds. środowiska w Komisji Europejskiej.

Osiągnięto porozumienie polityczne w dyrektywach odpadowych. Unia stawia na GOZ

Nelen wskazywała na wymaganą przez UE redukcję odpadów, które mają nie trafiać ani na składowiska, ani do spalarni. – Dlatego wymagany jest progres w selektywnej zbiórce, by uzyskać coraz wyższe poziomy recyklingu – zapowiadała. Co ważne od 2024 r. w Europie będzie trzeba również selektywnie zbierać bioodpady, a to, jak zauważyła Sarah Nelen, w Polsce ma już miejsce.

GOZ to również przeciwdziałanie

W dyrektywach “okołodopadowych” zwraca się też uwagę na problem marnowania żywności. Europoseł Andrzej Grzyb przypominał, że według szacunków rocznie w Europie wyrzuca się jej ok. 90 mln ton. Tylko w Polsce rocznie marnuje się ok. 9 mln ton żywności.

Jak twierdzi Magda Gosk z departamentu gospodarki odpadami w Ministerstwie Środowiska, w Polsce z roku na rok obserwuje się spadek odpadów kierowanych do składowania. – Spalanie może być jedynie alternatywą dla składowania, a nie dla recyklingu – mówiła Gosk.

W drugiej części panelu jego uczestnicy rozmawiali także o GOZ z perspektywy biznesu i roli przedsiębiorstw we wdrażaniu circular economy. Poruszono także wyzwania i możliwości dla sektora producentów żywności w tym aspekcie.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024