Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Uchwała antysmogowa dla mazowieckiego weszła w życie

Uchwała antysmogowa dla mazowieckiego weszła w życie
jwo
02.07.2018, o godz. 9:14
czas czytania: około 2 minut
1

W niedzielę, 1 lipca weszła w życie tzw. uchwała antysmogowa dla województwa mazowieckiego. Przepisy zakazują palenia w piecu m.in. mułami węglowymi i węglem brunatnym - przypomina samorząd.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Sejmik województwa mazowieckiego przyjął uchwałę w październiku 2017 r. Od 11 listopada obowiązują już przepisy pozwalajace montować tylko kotły spełniające normy emisyjne zgodne z wymogami ekoprojektu (wynikającymi z treści rozporządzenia Komisji UE).

Od 1 lipca nie można w województwie mazowieckim stosować w kotłach, piecach i kominkach następujących paliw:

  • mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
  • węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
  • węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm,
  • paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20% (np. mokrego drewna).

Z kolei od 2023 r. nie będzie można używać kotłów o klasie innej niż 3,4 lub 5. Od 2028 r. mieszkańcy województwa będą mogli korzystać tylko z kotłów klasy 5. Posiadacze kominków będą musieli wymienić je do końca 2022 roku na takie, które spełniają wymogi ekoprojektu, lub wyposażyć je w urządzenie ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w ekoprojekcie

Przed uchwaleniem dokumentu odbyły się szerokie konsultacje eksperckie i społeczne. Jak poinformowali przedstawiciele sejmiku województwa, do projektu uchwały zgłoszono ponad 2,2 tys. uwag, wniosków i opinii, w większości pozytywnych.

Wcześniej samorządowcy konsultowali projekt uchwały m.in. z naukowcami Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Politechniki Warszawskiej oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

– Kupując paliwo na opał, mieszkańcy Mazowsza powinni domagać się od sprzedawców certyfikatów/dokumentów potwierdzających (na piśmie) odpowiednie parametry zakupionego towaru. Zakup powinien być udokumentowany dowodem sprzedaży (paragonem lub fakturą). Dokumenty te będą stanowiły dowody w trakcie przeprowadzania kontroli jakości paliw stosowanych przez mieszkańców – mówią przedstawiciele mazowieckiego samorządu.

W przypadku gdy podczas kontroli okaże się, że w danym budynku czy mieszkaniu naruszane są zapisy uchwały, właściciel nieruchomości zostanie ukarany mandatem 500 zł lub grzywną do 5000 zł.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Ktoś

Komentarz #15602 dodany 2019-01-20 13:39:20

Jaki dokument co za bzdury po Idalinie jeżdżą i sprzedają węgiel z samochodu jak mozna sie domyśleć żadnego dokumentu na to nie ma kupujący no i zapene ruski węgiel sprzedaja.Gdzie jest straż miejska żeby kontrolować tych co kopca na potęgę a co drugi to robi wlasnie na Glinicach i Idalinie.

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024