Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Zielona Góra: mieszkańcy chcą więcej zieleni!

Zielona Góra: mieszkańcy chcą więcej zieleni!
dom
20.07.2018, o godz. 6:59
czas czytania: około 2 minut
0

Znane są wyniki głosowania w zielonogórskim budżecie obywatelskim na 2019 r. W sumie oddano prawie 5 tys. głosów w wersji "papierowej" i ponad 30 tys. przez Internet. Mieszkańcy postawili na inwestycje związane głównie z zielenią w mieście.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Zielonogórzanie wybrali przede wszystkim zadania związane z wypoczynkiem i zielenią. W rezultacie w mieście pojawić mają się m.in. zielone przystanki autobusowe czy „City Tree” – ekrany roślinne absorbujące smog.

Inwestycji doczeka się Park Braniborski, który zmienić ma się w przestrzeń przyrodniczo-rekreacyjną. Mieszkańcy zagłosowali także za rozbudową wypoczynkowej Piast-Polany, parku Braci Gierymskich oraz wyczyszczeniem dna, usunięciem wodorostów i wysprzątaniem ze śmieci kąpieliska Dzika Ochla.

Zielone przystanki

Wybrany projekt zielonych przystanków zakłada posadzenie przez miasto roślin przy i na przystankach autobusowych, np. w gruncie, w skrzyniach czy na dachach. Pojawić mają się ocieniające pnącza na stelażach, a także dostęp do wody pitnej dzięki mikrofontannom, mikrokaskadom, mikrowodospadom jako poidła dla ptaków czy psów, a także zdrojom wodnym dla pasażerów.

Projekt każdego przystanku ma być ustalony indywidualnie z mieszkańcami i użytkownikami MZK. Proponowane lokalizacje przestanków to: ul. Wojska Polskiego (Elżbietanki), Bohaterów Westerplatte (Centrum i Konstytucji 3 Maja) oraz Aleja Zjednoczenia (przy Castoramie).

Roślinne ściany

Kolejnym zielonym pomysłem jest obsadzenie ścian, murów, płotów i innych pionowych powierzchni pnączami, głównie bluszczem. Celem projektu jest rozbudowa zieleni w mieście, poprawa wyglądu miejskiej przestrzeni i zakrycie nieefektownych powierzchni.

Bluszcze doskonale oczyszczają powietrze i poprawiają mikroklimat, chronią budynki przed nagrzewaniem i wychładzaniem, izolują ściany niwelując niszczące działanie warunków atmosferycznych. Za 200 tys. zł można posadzić około 10 tys. sadzonek oraz dostosować śliskie nawierzchnie plastikowe i szklane poprzez pokrycie ich stelażem oraz siatką dla pnączy.

Smogowe ekrany

Zielonogórzanie opowiedzieli się również za zielonymi ekranami akustycznymi w mieście. Pierwszy powstać ma przy drodze w Parku Piastowskim. Projekt będzie wymagał wykonania nakładek-drabinek na przezroczyste i gładkie ekrany oraz wykucia w betonie pasa ziemi dla roślinności.

Pnącza na ekranach akustycznych mają znaczący wpływ na ograniczenie zanieczyszczenia powietrza i hałasu. Obecne ekrany są przeszkodą i pułapką dla ptaków, natomiast w nowej wersji będą lepiej widoczne, a jednocześnie zasiedli się w nich ptactwo śpiewne, którego w mieście z roku na rok ubywa z powodu wycinki drzew i krzewów oraz zwiększającego się ruchu.

W Krakowie powstaną zielone ściany antysmogowe

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024