Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Polski Alarm Smogowy: nowe normy jakości węgla są dramatyczne

Polski Alarm Smogowy: nowe normy jakości węgla są dramatyczne
pw
21.08.2018, o godz. 9:03
czas czytania: około 2 minut
1

Polski Alarm Smogowy protestuje przeciwko projektowi rozporządzenia w sprawie norm jakości węgla. Według ekologów ich wprowadzenie nie poprawi jakości powietrza, a w sprzedaży wciąż będzie węgiel najgorszej jakości, w tym także jego odpady. "Propozycja jest dramatyczna" - ocenia Polski Alarm Smogowy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

– W proponowanym kształcie normy uniemożliwią prowadzenie skutecznej polityki antysmogowej, wdrażanie programów ochrony powietrza oraz ograniczenie niskiej emisji z domowych instalacji grzewczych. Propozycja Ministerstwa Energii stoi w sprzeczności z rządowym programem Czyste Powietrze – czytamy w stanowisku Polskiego Alarmu Smogowego.

Zdaniem działaczy antysmogowych, zaproponowane przez resort energii normy zezwalają na spalanie węgla o bardzo wysokiej zawartości wilgoci (nawet 24 proc.), siarki (nawet 1,8 proc.), popiołu (nawet 28 proc.) i niskiej wartości opałowej (18 MJ/kg). Rozporządzenie umożliwia też wprowadzanie do obrotu handlowego odpadów węglowych, tj. flotokoncentratów czy mułów, poprzez ich mieszanie z miałami. ­

Polski Alarm Smogowy alarmuje, że jest to niezgodne z uchwaloną w zeszłym miesiącu przez Sejm nowelizacją ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, a propozycja Ministerstwa Energii jest krokiem wstecz w stosunku do rozporządzenia przygotowanego w 2015 r. i zatwierdzonego przez Komisję Europejską. Rozporządzenie to dopuszczało do obrotu miał o zawartości popiołu nie większej niż 12 proc. podczas gdy obecna propozycja to 28 proc., czyli ponad dwukrotnie więcej.

Według działaczy antysmogowych, kolejnym dużym mankamentem ministerialnej propozycji jest fakt, iż nie zdefiniowano paliwa do kotłów klasy 5 Ekoprojektu. Dlatego w praktyce emisje z tych kotłów będą znacząco większe niż dopuszczalne rozporządzeniem ministra rozwoju i finansów z sierpnia 2017 w sprawie kotłów na paliwo stałe. Stawia to pod znakiem zapytania zasadność dofinansowywania kotłów na węgiel z pieniędzy publicznych, np. w ramach zapowiedzianego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wielomiliardowego Programu Czyste Powietrze.

– Zaproponowane normy jakości węgla dowodzą jasno, że dla Ministerstwa Energii ważniejszy jest zasiarczony węgiel i odpady węglowe niż czyste powietrze – mówi Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

Źródło: polskialarmsmogowy.pl

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


dfdg

Komentarz #13595 dodany 2018-08-21 09:23:48

nic jeszcze mogli w tym rozporządzeniu dorzucić wszystkim gratis maseczki i maski antysmogowe

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Smog i ochrona powietrza
css.php
Copyright © 2024