Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

W Gdańsku pojawił się pierwszy ogród deszczowy

W Gdańsku pojawił się pierwszy ogród deszczowy
dom
24.08.2018, o godz. 11:46
czas czytania: około 2 minut
0

Przy zmodernizowanym magazynie przeciwpowodziowym na Stogach w Gdańsku powstał pierwszy w mieście ogród deszczowy. Jego zadaniem będzie gromadzenie i oczyszczanie deszczówki. Inwestorem jest spółka Gdańskie Wody.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Wzorcowy ogród deszczowy znajduje się na gdańskich Stogach przy Magazynie Przeciwpowodziowym w pobliżu skrzyżowania ul. Wosia Budzysza i Kaczeńce. Dzięki zastosowaniu w nim rozmaitych bylin, takich jak knieć błotna, krwawnica pospolita, żywokost lekarski, sadziec konopiasty, tatarak zwyczajny czy strzałka wodna, możliwe stanie się naturalne retencjonowanie i filtrowanie zgromadzonej deszczówki.

– Ogrody deszczowe to jeden z najprostszych sposobów zagospodarowania wody opadowej, chłoną ją nawet 40% lepiej niż klasyczny trawnik. Ich głównym zadaniem jest zbieranie i wykorzystywanie deszczówki z pobliskich terenów, w tym z powierzchni utwardzonych – powiedziała Agnieszka Kowalkiewicz ze spółki Gdańskie Wody.

– Ogrody deszczowe zmniejszają ilość spływających wód opadowych, a co za tym idzie – ryzyko powodzi. Ponadto filtrują je, zwiększają bioróżnorodność, dbają o czystość powietrza i obniżają jego temperaturę, poprawiają estetykę otoczenia i komfort życia mieszkańców. Jako obiekt małej retencji, są jednym ze sposobów adaptacji miast do zmian klimatu, skutkujących ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi – przekonuje Joanna Rayss z Działu Projektów Rozwojowych Gdańskich Wód.

Ogród powstał przy Magazynie Przeciwpowodziowym na Stogach, który oddano do użytku na początku 2017 r. Gdańsk zainwestował w to miejsce ponad 5 mln złotych. Magazyn jest dużo większy niż poprzedni i lepiej zlokalizowany pod względem komunikacyjnym. Miejskie służby mają teraz lepszy dojazd, ponieważ obiekt znajduje się w pobliżu szybkich tras wylotowych, nowej trasy Sucharskiego i tunelu pod Martwą Wisłą. Zgromadzonych jest tu ponad 100 różnego rodzaju typów sprzętu i materiałów: od łopat do piasku po potężne agregaty prądotwórcze.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024