Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Forum Energii i Recyklingu zakończone! Jest energia, co z recyklingiem?

Forum Energii i Recyklingu zakończone! Jest energia, co z recyklingiem?
sm
24.10.2018, o godz. 18:15
czas czytania: około 4 minut
0

Zakończyło się Forum Energii i Recyklingu towarzyszące Targom POL-ECO SYSTEM. Eksperci i praktycy branży recyklingu i czystej energii mówili o swoich bolączkach i nadziejach. Z wystąpień prelegentów wynika, że z czystą energią nie jest w Polsce najgorzej, natomiast branża recyklingowa jest w kryzysie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Forum Energii i Recyklingu zorganizowała redakcja miesięcznika Energia i Recykling oraz Firma Abrys. Konferencja towarzyszyła odbywającym się w Poznaniu Targom POL-ECO SYSTEM. Tematem pierwszego dnia były sprawy branży odpadowej i recyklingowej, w tym rozszerzona odpowiedzialność producenta, drugiego dnia rozmawiano o energii: klastrach, elektromobilności i magazynowaniu.

Polski recykling w kryzysie

Wnioski z pierwszego dnia nie są zbyt optymistyczne. System ROP w Polsce praktycznie nie istnieje. Branża recyklingowa jest w kryzysie i czeka ją trudny czas. Wiąże się to przede wszystkim z nowymi obowiązkami wprowadzanymi przez rząd w związku z falą pożarów na składowiskach i innych miejscach magazynowania odpadów. Przedsiębiorstwa zajmujące się składowaniem odpadów będą musiały spełnić rygorystyczne wymogi dotyczące przechowywania odpadów i monitoringu. Są obowiązkowe kwoty zabezpieczenia roszczeń, jest także nakaz prowadzenia monitoringu on-line połączonego “końcówką” z odpowiednim oddziałem Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska. Branża odpadowa ocenia, że spełnienie nowych wymagań to wydatek od 200 do 500 tys. zł.

Kryzys nie dotyczy tylko branży odpadowej. Problem tkwi w samym systemie gospodarki odpadami i niechęci Polaków do segregowania odpadów, a także oporowi rządzących przed wprowadzeniem wyższych opłat za niesegregowanie. Anna Sapota z CP Recykling zwróciła uwagę, że Unia Europejska już pokazała Polsce “żółtą kartkę”, opublikowała “raport ostrzegaczy”, w którym uznała, że nie uda się spełnić, nałożonych na nasz kraj limitów recyklingu.

Recykling odpadów komunalnych ma wynosić 50 proc. ogólnej masy odpadów w roku 2025, z kolei do 2030 ponad połowa odpadów plastikowych produkowana w Europie ma być poddawana recyklingowi. – Tymczasem w Polsce 53 proc. odpadów komunalnych trafiało na składowiska, przy średniej unijnej 28 proc. Brakuje zachęt finansowych dla biznesu do inwestowania w recykling, niska jest świadomość konsumenta i brak zachęt do selektywnej zbiórki – zwróciła uwagę Anna Sapota. Jej zdaniem istnieje ryzyko niewykonania celów recyklingowych w latach 2020 i kolejnych. – Konieczna jest zmiana systemu ROP, zwiększenie zachęt i świadomość gmin/regionów co do gospodarki odpadami, musi się pojawić wsparcie rządowe dla gmin – mówi Sapota.

Energia i elektromobilność dla Polski

Trochę lepsze wiadomości płyną z drugiego dnia Forum EiR. Nowoczesne projekty energetyczne mogą liczyć na wsparcie rządowe i dotacje unijne. NFOŚiGW i Ministerstwo Energii wspierają klastry energii i elektromobilność. W urzędach są zespoły doradców, którzy pomagają w uruchamianiu nowoczesnych projektów. Są też pieniądze na magazyny energii elektrycznej, cieplnej, a nawet na magazyny chłodu.

Piotr Czopek z Departamentu Energii Rozproszonej Ministerstwa Energii powiedział, że ME wspiera klastry energii, bo jej celem jest rozwój energetyki rozproszonej i poprawa bezpieczeństwa energetycznego, a także wzrost efektywności eko-energetycznej i wytwarzanie energii przyjaznej dla środowiska oraz wspieranie najnowszych technologii. – Ministerstwo zorganizowało dwa konkursy dla klastrów, a rozstrzygnięcie drugiego nastąpi na początku listopada. Na drugi konkurs wpłynęły 84 zgłoszenia z 14 województw. 66 wniosków skierowano do oceny merytorycznej – powiedział Piotr Czopek. Dodał, że ME wspiera dobre praktyki w ramach klastrów energii i stara się stymulować ich rozwój.

Rząd ma też pieniądze na rozwój elektromobilności. Celem jest nie tylko wzrost liczby samochodów elektrycznych, ale także wspieranie samorządów w uruchamianiu ekologicznej komunikacji publicznej. Problemem jest na razie niedobór “zielonej energii”, ale w tym obszarze sytuacja się poprawia. Anna Skarbek-Żabkin z Forum Elektromobilności zwróciła uwagę, że samochody elektryczne to nie jest sprawa najbliższej przyszłości, ale teraźniejszość. – Warto pamiętać, że samochody z napędem spalinowym generują nie tylko spaliny, ale także hałas. Jest on problemem w wielu aglomeracjach miejskich. Elektryczne autobusy i samochody są cichsze – powiedziała.

Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład Arkadego Fiedlera, podróżnika, który przejechał samochodem elektrycznym przez Kontynent Afrykański z Kapsztadu w RPA do Rabatu w Maroko. – Chociaż na mojej trasie były odcinki przez dżunglę i przez pustynię zawsze udawało się zaplanować trasę tak, żeby energii w samochodzie wystarczyło na dotarcie do jakiegoś źródła prądu. – Dzięki pomocy dobrych ludzi całą trasę pokonałem bez potrzeby holowania samochodu. Jazda samochodem elektrycznym w Europie jest dużo łatwiejsza, bo nie ma problemów z dotarciem do źródła prądu – powiedział.

Szersza relacja z Forum Energii i Recyklingu zostanie opublikowana w listopadowym numerze miesięcznika Energia i Recykling.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024