– Samorządy w różnych miejscach proponowały programy bardzo ograniczone ilościowo i finansowo, ale proponowały tylko wymianę źródeł ogrzewania. To powodowało, że te droższe źródła ogrzewania powodowały jak gdyby niechęć właścicieli domów do wymiany, a nawet po wymianie wracano niekiedy do pieców węglowych – stwierdził Henryk Kowalczyk.
– My proponujemy rozwiązanie kompleksowe: nie tylko źródło ogrzewania, ale również termomodernizacja – dodał minister środowiska. Henryk Kowalczyk podkreślił, że rolą “Czystego powietrza” jest “tani i ciepły dom”.
Istnieje zagrożenie, że przez wprowadzenie programu rządowego samorządy będą rezygnować ze swoich programów dofinansowania wymiany źródeł ciepła. Przedstawiciele resortu środowiska nie mieliby nic przeciwko takiemu scenariuszowi.
– Ja bardzo chętnie bym zachęcał samorządy do tego, aby rezygnowały z programów indywidualnych, aby włączyły się w ten program. Żebyśmy robili coś wspólnie, razem. Bo wtedy ten efekt będzie dużo większy – stwierdził podczas targów Pol-Eco System 2018 minister Henryk Kowalczyk, minister środowiska.
– Cóż z tego, że będzie program samorządowy, który zaproponuje tylko wymianę pieca, skoro on będzie fragmentaryczny? – mówi szef resortu. Henryk Kowalczyk zachęca samorządy do przeznaczania pieniędzy ze swoich budżetów na “Czyste powietrze” i włączanie się do ogólnopolskiego programu. – Chodzi o to, żebyśmy razem coś komplementarnie zrobili coś dla mieszkańców – podsumował minister.
Henryk Kowalczyk: „Czyste powietrze” to program inny niż dotychczasowe [WIDEO]
JAZIK
Komentarz #14485 dodany 2018-11-02 11:31:22
A co z dieslami (osobówek, zwłaszcza jednego koncernu), które są głownie odpowiedzialne za smog!!!