Nowe ogrzewanie i termomodernizacja dla 4 mln domów jednorodzinnych w ciągu 10 lat – to założenia antysmogowego programu “Czyste powietrze”. Minister środowiska Henryk Kowalczyk ocenia, że dzięki kompleksowemu podejściu i dużej skali ma on szansę na lepszy efekt niż programy dotychczas realizowane przez samorządy.

– Samorządy proponowały programy bardzo ograniczone ilościowo i finansowo, obejmujące tylko wymianę źródeł ogrzewania – zauważył Henryk Kowalczyk, minister środowiska. Odpowiedzią ma być kompleksowy, ogólnopolski program “Czyste powietrze”.

Szef resortu środowiska podkreślał, że “Czyste powietrze” to nie tylko wymiana pieców, ale także termomodernizacja. Bez niej koszty ogrzewania, nawet po wymianie źródła ciepła na ekologiczne, mogą pozostać wysokie. “Tani, ciepły dom” – to jeden z głównych celów ministerstwa w programie.

Budżet “Czystego powietrza” to 103 mld zł. W jego ramach ociepleniu i wymianie ogrzewania przez 10 lat mają zostać poddane 4 mln domów w Polsce. Tak duża skala i kompleksowe podejście, w ocenie ministra Kowalczyka, mają być gwarancją sukcesu programu.

Czytaj więcej

Skomentuj