Inwestycja trwała niemal trzy lata, ponieważ okazała się przedsięwzięciem nietypowym i wymagającym zaangażowania wielu podmiotów. W pierwszej kolejności należało wypowiedzieć umowy najemcom, którzy zajmowali ten teren, a następnie przygotować koncepcję jego zagospodarowania i uzgodnić wymaganą dokumentację.
– Grunty wymagały odrolnienia. Potrzebowaliśmy także wymaganych uzgodnień. Sieć wysokiego napięcia została przebudowana, gdyż bez tej czynności nie można byłoby stworzyć na tym obszarze publicznie dostępnych terenów rekreacyjnych. Wszystkie działania pochłonęły czas od jesieni 2014 do późnej wiosny 2017 – mówi Małgorzata Szafran z urzędu miasta we Wrocławiu.
Następnie wrocławski zarząd zieleni miejskiej przystąpił do poszukiwania wykonawców. Przetarg ogłaszany był czterokrotnie i nawet mimo zastosowania procedury z podziałem na zadania, nie udało się uzyskać ofert w ramach pierwotnie zaplanowanej kwoty. W rezultacie ZZM i wrocławskie Biuro ds. Partycypacji Społecznej zdecydowały o przekazaniu dodatkowych pieniędzy na realizację inwestycji z oszczędności w ramach budżetu obywatelskiego.
Zadanie podzielono też na trzy odrębne etapy. W pierwszym wykonano roboty rozbiórkowe, czyszczenie terenu, wycinkę i karczowanie drzew, pielęgnację zadrzewienia, utylizację śmieci i gruzu, a także demontaż nieczynnych słupów energetycznych. Następnie zbudowano „Mamuta”, który jest pierwszym tego typu urządzeniem zabawowym we Wrocławiu – ma 8 m wysokości, a wewnątrz umieszczono siatki, po których można się wspinać. Wykonano także nawierzchnię na placu zabaw, fragment ścieżki, zamontowano tablice informacyjno-porządkowe z regulaminem oraz kosze na śmieci. W ostatnim etapie wybudowano kolejne fragmenty ścieżek o nawierzchni żwirowej, drewniany przystanek, zamontowano totemy powitalne, słupki drogowe, stojaki na rowery, kosze na śmieci oraz rozpoczęto nasadzanie zieleni.
Obecnie wrocławski ZZM opracowuje koncepcję nowej szaty roślinnej dla tego terenu. Wiadomo już, że zostanie posadzonych 451 drzew liściastych, ponad 6200 krzewów ozdobnych oraz 18,5 tys. traw ozdobnych i skrzypów. W kolejnych latach w ZZM będzie systematycznie uzupełniał zieleń. Pierwsze krzewy i drzewa już się pojawiły, kolejne sadzone będą do końca roku. Natomiast wiosną 2019 r. w ramach projektu „Wrośnij we WROcław” mieszkańcy posadzą na tym obszarze drzewa owocowe.
Komentarze (0)