Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

W woj. świętokrzyskim magazynowano niebezpieczne odpady chemiczne

W woj. świętokrzyskim magazynowano niebezpieczne odpady chemiczne
sr
13.11.2018, o godz. 14:40
czas czytania: około 2 minut
0

W magazynie zabezpieczono pojemniki z odpadami chemicznymi. Sprawę bada WIOŚ, policja i prokuratura. 

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska w Kielcach objęła dozorem nielegalny magazyn w Stąporkowie (powiat konecki). Po wspólnej akcji kontrolerzy z WIOŚ, policja i prokuratura zabezpieczyła pojemniki z odpadami chemicznymi.

Próbki są już analizowane. Inspektorzy pobrali je pod koniec ubiegłego tygodnia, gdy wraz z funkcjonariuszami policji zabezpieczali miejsce, w którym nielegalnie magazynowane były odpady chemiczne. Nieruchomość, w której odkryto baniaki należy do firmy z Katowic.

Inspektorzy o pomoc poprosili straż pożarną. Odpady mogą okazać się łatwopalne, a w magazynie znajdowały się również odpady tekstylne.

Jak w rozmowie z Gazetą Wyborczą informuje Witold Bruzda, dyrektor WIOŚ w Kielcach, chodzi o „znaczne ilości” chemikaliów. – W związku z tym, że zostało stwierdzone zagrożenie pożarowe, na miejsce zostały wezwane służby ratowniczo-gaśnicze oraz jednostki ratownictwa chemicznego – mówi Bruzda.

Zaznaczył również, że inspektorzy trafili pod ten adres w skutek wcześniejszych działań kontrolnych prowadzonych w innych miastach. Kontrola magazynu w Stąporkowie miała być efektem śledzenia powiązań między firmami gospodarującymi odpady nielegalnie.

– Będąc na kontroli w jednym podmiocie, dowiadujemy się o innych nieprawidłowościach. Te z Kielc, Pińczowa, czy Rzeszowa zaprowadziły nas tutaj – komentuje.

Kolejne kontrole miejsc magazynowania odpadów, podobnie jak zatrzymania transportów podejrzanych o przewóz odpadów bez pozwoleń, to pokłosie ostatnich zmian w ustawie o odpadach i Inspekcji Ochrony Środowiska. Część z nich już zaczęła działać.

– Od 20 września inspektorzy nie muszą się legitymować pozwoleniem na przeprowadzenie kontroli, tylko wchodzą na zakład bez zawiadamiania – mówi Paweł Ciećko, Główny Inspektor Ochrony Środowiska. W ustawie zapisane jest także, że działania inspektorów zobowiązane są wspierać organy takie jak prokuratura, policja, krajowa administracja skarbowa, czy straż pożarna.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024