Andrzej Duda: negocjacje podczas COP24 będą bardzo trudne

Andrzej Duda: negocjacje podczas COP24 będą bardzo trudne
Barbara Krawczyk
30.11.2018, o godz. 11:36
czas czytania: około 3 minut
1

„Konferencja Stron Konwencji Klimatycznej ONZ COP24 – Katowice – polski punkt widzenia” z udziałem Prezydenta Andrzej Duda odbyła się w czwartek 29 listopada.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Negocjacje, które będą się toczyły w czasie katowickiego szczytu, będą negocjacjami bardzo trudnymi. Wierzę, że przedstawiciele wszystkich państw podejdą do negocjacji odpowiedzialnie i katowicki szczyt zakończy się sukcesem – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Podstawowym celem spotkania jest doprowadzenie do przyjęcia pakietu decyzji wdrażających w pełni wszystkie postanowienia Porozumienia paryskiego z 2015 r.

– Cele są dwa. Po pierwsze, doprowadzić do przyjęcia pakietu decyzji, które będą oznaczały wdrożenie Porozumienia paryskiego z 2015 r. Po drugie, chcemy to zrealizować na zasadzie „dialogu Talanoa”, co również jest kwestią bardzo istotną – stwierdził Andrzej Duda.

Polska gospodarzem COP24

Polska trzeci raz będzie gospodarzem Szczytu klimatycznego COP24, który odbędzie się 2-14 grudnia 2018 r. w Katowicach. Osiągnięcie globalnego konsensusu w gronie 197 stron o często rozbieżnych interesach, w ramach procesu, który śledzą i na który usiłują wpłynąć różne grupy interesów, jest dużym wyzwaniem.

Od COP24 w Katowicach zależy, czy Porozumienie paryskie faktycznie zacznie działać do 2020 r. zgodnie z przyjętym planem. Zostało ono ratyfikowane przez 175 stron. Jego zadaniem jest przyspieszenie globalnych działań na rzecz ochrony klimatu. W przeciwieństwie do protokołu z Kioto, nie określa, o ile procent i kiedy należy zmniejszyć emisje. Wyznacza natomiast granicę wzrostu globalnej temperatury do wartości poniżej 2°C ponad poziom przedindustrialny. Jeżeli wzrośnie ona powyżej tego poziomu, znacznie zwiększy się ryzyko wystąpienia gwałtownych zjawisk pogodowych. Zmiany te mogą zagrozić rozwojowi gospodarczemu lub go zahamować, a także spowodować negatywne skutki społeczne, straty finansowe i środowiskowe, które będą niemożliwe do naprawienia.

Drugim elementem konferencji COP24 jest podsumowanie skuteczności działań na rzecz ochrony środowiska i klimatu podjętych w ramach inicjatywy obecnej prezydencji Fidżi, tzw. Dialogu Talanoa. Termin ten pochodzi z języka fidżyjskiego i oznacza otwartą, dobrą współpracę w grupie lokalnej. Jego celem jest przegląd wszystkich dotychczasowych przedsięwzięć na rzecz ochrony klimatu (np. celów związanych z redukcją emisji, innowacyjnych polityk i rozwiązań), ocena ich wyników oraz zachęcenie państw i podmiotów pozarządowych do podjęcia bardziej ambitnych inicjatyw, zarówno przed, jak i po roku 2020.

Możemy chodzić z „podniesioną głową”

Prezydent ocenił, że Polska może chodzić z „podniesioną głową”, jeśli chodzi o realizację polityki klimatycznej. – My właściwie idealnie wpisujemy się w realizację modelu zrównoważonego rozwoju. Polska gospodarka cały czas się rozwija, nasze PKB wzrasta, a jednocześnie cały czas ograniczamy emisję. To jest w jakimś sensie model idealny i do tego dążymy także poprzez postanowienia kolejnych konferencji klimatycznych, poprzez ich wdrażanie – mówił.

Zdaniem Andrzeja Dudy, każde państwo powinno się rozwijać w sposób suwerenny, to znaczy stosować takie ograniczenia emisji, metody pochłaniania CO2, jakie są dogodne dla jego rozwoju gospodarczego i dla jego warunków, przy równoczesnej realizacji zasady, by emisja równała się z pochłanianiem.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


antypis

Komentarz #14849 dodany 2018-11-30 15:45:12

A co dla pana Dudy jest proste oprócz podpisywania ustaw PiS i łamanie prawa wg wskazówek Prezesa

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024