Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

COP24: miasta i regiony chcą roli w "mapie drogowej" porozumienia paryskiego

COP24: miasta i regiony chcą roli w
jwo/PAP
17.12.2018, o godz. 8:13
czas czytania: około 3 minut
0

Europejski Komitet Regionów zaapelował w Katowicach o formalną rolę dla miast i regionów w "mapie drogowej" porozumienia paryskiego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Chociaż miasta odpowiadają za 70 proc. emisji gazów cieplarnianych, porozumienie klimatyczne z Paryża nie obejmuje zintegrowanego systemu, który monitoruje i zgłasza zobowiązania i osiągnięcia miast w zakresie redukcji emisji CO2.

– Komitet Regionów wzywa wszystkie strony Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) do włączenia systemu lokalnie i regionalnie ustalanych wkładów do mapy drogowej porozumienia paryskiego, który uzupełniałby system wkładów na szczeblu krajowym – czytamy w stanowisku przesłanym Serwisowi Samorządowemu PAP.

Według KR, regiony i miasta mogą nie tylko znacząco zmniejszyć lukę emisyjną, mogą też zwiększyć ambicje klimatyczne i przybliżyć nas do celów porozumienia klimatycznego oraz ograniczyć globalny wzrost temperatury do 1,5 st. Celsjusza.

Jak podkreślił Komitet, podczas licznych spotkań bilateralnych na szczycie klimatycznym w Katowicach członkowie zgromadzenia bronili formalnej roli władz lokalnych i regionalnych w globalnym zarządzaniu klimatycznym oraz w realizacji porozumienia paryskiego.

Wiceprzewodniczący KR Markku Markkula wziął udział m.in. w specjalnej sesji poświęconej czynnikom napędzającym dążenie do osiągnięcia neutralności węglowej w europejskim przemyśle.

– Z zadowoleniem przyjmujemy pozytywne intencje i trendy w energochłonnych branżach, aby zmniejszyć ich ślad węglowy. Możecie liczyć na nasze wsparcie w rozwijaniu partnerstw w celu maksymalizacji potencjału Planu SET (Europejski strategiczny plan w dziedzinie technologii energetycznych) i promowania badań i innowacji – zadeklarował Markkula.

W ocenie szefa KR, transformacja przemysłowa Europy musi być priorytetem programu Horyzont Europa oraz inwestycji regionalnych i prywatnych. – Bez dekarbonizacji sektora przemysłowego nie będziemy w stanie osiągnąć celów energetycznych i klimatycznych do 2030 r., ani wypełnić naszych zobowiązań wynikających z porozumienia paryskiego, nie mówiąc już o celach strategii neutralności pod względem klimatycznym w 2050 r. – podkreślił.

– Musimy teraz współpracować ręka w rękę dla wzajemnego korzystnego przejścia na gospodarkę niskoemisyjną – dodał Markkula.

Samorządowcy uczestniczyli też w spotkaniach z unijnym komisarzem ds. działań klimatycznych i energii Miguelem Ariasem Canete. Podczas jednego z nich radny leżącej na północny-wchód od Manchesteru gminy miejskiej Kirklees Andrew Cooper zauważył, że na spotkaniu przygotowawczym do szczytu w Katowicach, które odbyło się we wrześniu Bangkoku, w ostatecznej deklaracji znalazło się odniesienie o wkładach subkrajowych (regionalnych i lokalnych).- Jeśli chcemy zwiększyć ambicje, należy zmobilizować szczebel lokalny i regionalny – podkreślił Cooper.

W odpowiedzi komisarz Canete zaznaczył, że Komisja Europejska jest świadoma, że wdrażanie polityki klimatycznej wymaga ważnej roli lokalnych podmiotów, miast i regionów. “Postaramy się to wspierać – deklarował.

Cooper poruszył też kwestię dialogów Talanoa. – Chcemy, aby były one ciągłym procesem. Obecnie brakuje jednego pytania, do trzech otwartych pytań, które kierują dialogami Talanoa: gdzie jesteśmy, gdzie chcemy iść i jak się tam dostać. Chcemy czwartego pytania “do kiedy”– mówił Cooper.

Prezydent Katowic Marcin Krupa na tegorocznym szczycie zapowiedział przystąpienie do wspieranego przez Komisję Europejską i Europejski Komitet Regionów Światowego Porozumienia Burmistrzów w sprawie Klimatu i Energii. Porozumienia jest największym na świecie ruchem na rzecz zrównoważonego rozwoju, skupiającym ponad 9 tys. miast zamieszkanych przez 10 proc. światowej populacji.

Celem porozumienia paryskiego jest utrzymanie wzrostu temperatury znacznie poniżej 2 st. Celsjusza i próba obniżenia tego wzrostu do poziomu 1,5 st. C. Unia Europejska chcąc pozostać liderem w dziedzinie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla, zamierza to osiągnąć do 2050 r.

Źródło: Kurier PAP

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024