Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

NSA: Uchwała antysmogowa dla Krakowa jest zgodna z prawem

NSA: Uchwała antysmogowa dla Krakowa jest zgodna z prawem
sm
12.03.2019, o godz. 15:36
czas czytania: około 2 minut
0

Naczelny Sąd Administracyjny zadecydował, że uchwała sejmiku małopolskiego zakazująca palenia węglem i drewnem w Krakowie jest zgodna z prawem i oddalił skargi kasacyjne w tej sprawie. Oznacza to, że od 1 września 2019 r. na terenie Krakowa nie będzie można spalać paliw stałych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Od tego momentu za palenie w piecach węglem i drewnem będzie groziła grzywna w wysokości nawet 5000 zł.

Naczelny Sąd Administracyjny utrzymał zaskarżony wyrok w mocy, oddalając złożone w tej sprawie skargi kasacyjne. Sąd nie zgodził się z argumentacją skarżących, że uchwała antysmogowa ogranicza prawa konstytucyjne i godzi w ich wolność. Skargę złożyły cztery osoby. We wrześniu skargi oddalił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

Zakaz stosowania paliw stałych w Krakowie został wprowadzony uchwałą Sejmiku Województwa Małopolskiego z 15 stycznia 2016 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze Gminy Miejskiej Kraków ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

Przepisy wejdą w życie 1 września 2019 r. Uchwała dopuszcza do stosowania następujące paliwa: gaz ziemny wysokometanowy lub zaazotowany, propan-butan, biogaz rolniczy lub inny rodzaj gazu palnego oraz lekki olej opałowy, tym samym zakazując stosowania pozostałych rodzajów paliw (m.in. węgla, drewna).

Zgodnie z zapisami uchwały, ograniczenia wprowadzane są dla podmiotów eksploatujących instalacje, w których następuje spalanie paliw w szczególności kocioł, kominek i piec. Według informacji zawartych w uzasadnieniu do uchwały całkowity zakaz stosowania paliw stałych w instalacjach, które wydzielają lub dostarczają ciepło obejmuje zarówno instalacje wykorzystywane w celach grzewczych, jak również do przygotowywania żywności i innych celów.

Od kilku lat Kraków lat jest liderem na tle innych miast w Polsce w ramach działań na rzez czystego powietrza. Liczba pieców sukcesywnie spada. Tylko w latach 2013-2018 zlikwidowano ok. 21 tys. palenisk węglowych. Do likwidacji w tym roku pozostało jeszcze ok. 5 tys.

Czy po wejściu w życie uchwały w Krakowie będą mogły działać pizzerie z piecami opalanymi węglem?

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Smog i ochrona powietrza
css.php
Copyright © 2024