Las Prawiek na cześć Olgi Tokarczuk. Kraków posadzi 25 tys. drzew

Las Prawiek na cześć Olgi Tokarczuk. Kraków posadzi 25 tys. drzew
jw
14.10.2019, o godz. 9:34
czas czytania: około 2 minut
1

W związku z przyznaniem literackiego Nobla Oldze Tokarczuk prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podjął decyzję o utworzeniu Lasu Prawiek. To szczególna forma uczczenia miasto dorobku pisarki, która stwierdziła kiedyś, że „literatura może zmieniać świat”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Z ogromną radością przyjęliśmy werdykt Akademii Szwedzkiej o przyznaniu Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla w dziedzinie literatury – mówi Jacek Majchrowski. – By uczcić sukces pisarki, postanowiliśmy posadzić las, który nazwiemy… Prawiek. Nazwa odnosi się bezpośrednio do powieści Olgi Tokarczuk „Prawiek i inne czasy”. Otóż krakowski las zostanie z nami na wszystkie czasy – dodaje prezydent.

W pierwszym zdaniu książki czytamy, że Prawiek znajduje się w centrum wszechświata. Kraków jako Miasto Literatury UNESCO jest centrum literackiego wszechświata, a Olga Tokarczuk w tym centrum od zawsze odgrywa kluczową rolę – tłumaczą przedstawiciele krakowskiego ratusza. Dla pisarki kryzys ekologiczny i kwestie praw zwierząt są bardzo ważne, o czym nie tylko pisała, ale wielokrotnie wspominała na spotkaniach z czytelnikami na całym świecie.

Jak informuje serwis krakow.pl, Las Prawiek jest wspólną inicjatywą Miasta Kraków, Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie oraz Krakowskiego Biura Festiwalowego, będącego operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Zalesianie jest realizowane w związku z prowadzonym przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie „Powiatowym programem zwiększania lesistości miasta Krakowa na lata 2018–2040”.

Sadzenie lasu Prawiek odbędzie się w miejscu wyznaczonym przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Krakowie – zgodnie z planem zalesień tego programu. Wyznaczony do zalesienia teren, wchodzący w skład lasu, to ok. 5 ha gruntów, przede wszystkim porolnych oraz nieużytków. Potencjalnym siedliskiem jest tam las świeży i fragmenty lasu wilgotnego. W przeszłości grunty te stanowiły starorzecze Wisły.

W ramach inicjatywy, w rejonie nowohuckich Kujaw przybędzie więc 25 000 sztuk sadzonek dębów szypułkowych, lip drobnolistnych oraz buków zwyczajnych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


krakus102

Komentarz #26551 dodany 2019-10-14 09:36:42

ależ hiPOkryzja - to za wycięte 100.000 na Ruczaju i okolicach ?!?!?!! TFU !

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024