W czasie pierwszego głosowania w Sejmie przyjęto jedną formalną poprawkę zgłoszoną w czasie prac komisji ochrony środowiska przez posłów Prawa i Sprawiedliwości.
BDO – jakie zmiany zostaną wprowadzone?
Następnie w Senacie poparto zmiany, które wprowadzają m.in. obligo dla przedsiębiorców prowadzenia ewidencji odpadów w formie papierowej lub elektronicznej prowadzonej poza BDO w przypadku awarii.
Celem kolejnej poprawki jest wydłużenie terminów sprawozdawczości prowadzonej przez przedsiębiorców, gminy, marszałków województw oraz Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.
Nowela pozwoli przedsiębiorcom do końca czerwca prowadzić ewidencję odpadów zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej. Dokumenty muszą zostać wprowadzone do BDO najpóźniej do 31 lipca 2020 r. W przypadku awarii BDO również będzie można prowadzić ewidencje odpadów w formie papierowej lub elektronicznej, ale przedsiębiorca będzie musiał niezwłocznie po ustaniu awarii wprowadzić dane do systemu, nie później jednak niż w 30 dni od dnia usunięcia usterki.
Baza nie ma dobrej opinii
Przedstawiciele sektora gospodarki odpadami krytycznie odnoszą się do działania nowego systemu. Według ich doświadczeń BDO potrafi się zawieszać na kilka godzin, co uniemożliwia wystawianie odpowiednich dokumentów.
Branża ocenia, że wydłużenie o pół roku obowiązywania papierowej ewidencji może rozszczelnić system. Jeśli część firm będzie się rozliczać z opadów elektronicznie, a inne firmy nie, może to zaprowadzić bałagan w sprawozdawczości – oceniają praktycy. Dlatego proponowali m.in., aby ograniczyć rodzaje przedsiębiorstw, które będą mogły prowadzić ewidencję papierową.
Zmiany w przepisach dotyczących BDO czekają już tylko na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.
Źródło: Forsal
rolnik
Komentarz #38605 dodany 2020-01-24 20:00:08
A rolnik palił,pali i będzie palił odpady bo gminy nie wywiązują się z umowy.A jest tego kilka set tyś.ton a nie można odebrać odpadów od rolnika.Za kilka miesięcy w BDO będzie nowy kod 00 00 00: SZCZURY.....