Posłowie zaakceptowali nowelizacje ustawy o odpadach i ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Dzięki nim będzie możliwe m.in. prowadzenie jednocześnie elektronicznej i papierowej ewidencji odpadów. Teraz poprawki trafią pod obrady Senatu.

W czasie głosowania w Sejmie przyjęto jedną formalną poprawkę zgłoszoną w czasie prac komisji ochrony środowiska przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Posłowie odrzucili trzy inne poprawki Lewicy i klubu Kukiz’15 – PSL.

Lewica proponowała wprowadzenie okresu przejściowego dla sprawozdań do 30 czerwca 2020 r. Z kolei Kukiz’15 i PSL sugerowali, aby dopuścić ewidencję w formie papierowej do 31 grudnia 2020 r. i, w przypadku awarii BDO, pozwolić na późniejsze wprowadzenie dokumentów do 31 stycznia 2021 r. Te zmiany Sejm odrzucił, akceptując tylko poprawki formalne posłów PiS.

W razie awarii systemu będzie także możliwość sporządzania dokumentów ewidencji odpadów w formie papierowej lub formie elektronicznej prowadzonej poza BDO. Dane te trzeba będzie uzupełnić do 31 lipca 2020 r.

W czasie sejmowej debaty na temat Bazy danych o odpadach i niedawnej dymisji wiceministra Mazurka wypowiedział się wiceminister klimatu Ireneusz Zyska. – Chciałbym zdementować insynuacje adresowane z mównicy sejmowej pod adresem pana ministra Sławomira Mazurka, podsekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu – powiedział.

Ireneusz Zyska podziękował wiceministrowi Mazurkowi za “wykonanie bardzo merytorycznej, głębokiej, analitycznej pracy” nad BDO. – System działa, jest sprawny, jest intuicyjny, doskonale funkcjonuje. Te wszystkie głosy, które państwo tutaj podnoszą (…) są zwyczajnie nieprawdą – ocenił wiceminister klimatu.

Urszula Pasławska z klubu Kukiz’15 – PSL pytała wcześniej z mównicy dlaczego, skoro system działa dobrze, posłowie PiS wprowadzają poprawki do ustawy. Z kolei Gabriela Lenartowicz z Koalicji Obywatelskiej oceniła, że “rząd ostatecznie skapitulował w sprawie gospodarki odpadami”.

Tymczasem użytkownicy BDO uskarżają się na błędy systemu. Wśród najczęściej zgłaszanych problemów są: błędy logowania, brak możliwości uzyskania informacji przez infolinię (która według zapewnień administratora powinna działać całodobowo), czy brak możliwości korekty wprowadzonych danych.

Czytaj więcej

21 Komentarze

  1. A czy tylko ja mam problem aby otworzyć zakładkę Sprawozdawczość Komunalna? Od kilku dni strona nie chce się załadować, cały czas widnieje komunikat “ładuje” a załadować nie może. Jak ja mam zrobić te durne sprawozdania w systemie, ktoś mi powie? Ja mam dość. BDO jest tak nie dopracowane że płakać się chce.

Skomentuj