Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Nowe uprawnienia dla samorządów. Elastyczne budżety, zdalne sesje rad

Nowe uprawnienia dla samorządów. Elastyczne budżety, zdalne sesje rad
Kamila Sekułowicz
27.03.2020, o godz. 12:06
czas czytania: około 2 minut
0

Opublikowany w czwartek rządowy pakiet ustaw będących elementem tzw. tarczy antykryzysowej zawiera szereg rozwiązań, które mają ułatwić samorządom przeciwdziałanie epidemii koronawirusa. Nowe przepisy zwiększają uprawnienia wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w zakresie zmian w budżecie, wieloletniej prognozie finansowej oraz rezerwie celowej. Umożliwiają też organizację zdalnych sesji rad gmin i powiatów oraz sejmików wojewódzkich.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Regulacje zawarte w projekcie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw nadają nowe uprawnienia wójtom, burmistrzom i prezydentom miast oraz zarządom powiatów i województw w zakresie zarządzania lokalnymi budżetami, w tym możliwości pożyczkowych.

Na czym polegają nowe uprawnienia?

Zgodnie z nowymi przepisami burmistrz, wójt, prezydent miast będzie mógł m.in. wprowadzać zmiany w planie dochodów i wydatków budżetu jst (w tym związanych z wprowadzeniem nowych inwestycji lub zakupów inwestycyjnych), wieloletnich prognozach finansowych oraz w zakresie przeznaczenia rezerwy celowej bez konieczności uzyskania opinii komisji właściwej do spraw budżetu organu stanowiącego tej jednostki.

Bez zgody komisji będzie mógł również tworzyć nową rezerwę celową. Ponadto zyska uprawnienia pozwalające na dokonywanie zmian limitu zobowiązań z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek oraz emitowanych papierów wartościowych, w związku z możliwością podwyższenia limitu zobowiązań na pokrycie występującego w ciągu roku przejściowego deficytu budżetu jst.

Powstrzymać recesję. Dopłaty do pensji i kredytów, ułatwienia w PIT i ZUS

Do zaciągnięcia kredytu lub wyemitowania przez samorząd zobowiązań z tytułu wyemitowanych papierów wartościowych nie będzie potrzebna opinia regionalnej izby obrachunkowej o możliwości spłaty zobowiązań, pod warunkiem, że zobowiązania te zostały przewidziane w prognozie kwoty długu i jst uzyskała pozytywną opinię RIO. Przepis ten będzie obowiązywał do czasu odwołania zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Złagodzono limity zadłużeń

Wspomniany projekt łagodzi również limity zadłużenia poprzez wyłączenie wydatków związanych z walką z COVID z reguły zrównoważenia strony bieżącej budżetu samorządowego.

Zgodnie z zapisami zawartymi w projekcie wydatki bieżące w 2020 r. będą mogły być wyższe od dochodów bieżących o wydatki poniesione w ramach walki z epidemią koronawirusa w części, w jakiej zostały sfinansowane ze środków własnych. Projekt przewiduje również zwiększenie możliwości zaciągania oraz spłaty zobowiązań przez jst.

Zdalne sesje radców

Projekt umożliwia również organizację zdalnych sesji rad gmin i powiatu, a także sejmików wojewódzkich. Przepisy te dotyczą również regionalnych izb obrachunkowych i samorządowych kolegiów odwoławczych.

Zdalny tryb obradowania będzie mógł być prowadzony z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość oraz korespondencyjnie.

Teraz projektami ustaw wchodzących w skład tzw. tarczy antykryzysowej zajmie się Sejm.

Źródło: Samorząd PAP

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024