Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Michał Kurtyka: znamy cztery obszary energetyki wymagające interwencji

Michał Kurtyka: znamy cztery obszary energetyki wymagające interwencji
Dominik Szymański
30.04.2020, o godz. 11:56
czas czytania: około 2 minut
0

Minister klimatu Michał Kurtyka powiedział podczas nieformalnej Rady UE ds. energii, że w trosce o dalszy rozwój europejskiego przemysłu powinniśmy wzmocnić niezależny łańcuch dostaw na terenie Unii i wypracować ambitny, także pod względem finansowym, plan odbudowy rynków po epidemii.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Podczas wideokonferencji ministrów ds. energii UE M. Kurtyka zwrócił uwagę, że pandemia ma coraz większy, negatywny wpływ na światową i europejską gospodarkę, w tym sektor energetyczny. Zaznaczył, że Polska popiera UE w działaniach na rzecz stworzenia spójnej strategii wyjścia z kryzysu.

– Obecna sytuacja jest bezprecedensowa i wymaga działań o takim właśnie charakterze. W celu ich realizacji będą konieczne odpowiednie środki finansowe na poziomie unijnym. Planując działania, naszym priorytetem powinno być również unikanie nakładania dodatkowych obciążeń na najbardziej dotknięte sektory i obywateli – mówił M. Kurtyka.

Szef resortu klimatu poinformował, że Polska przeprowadziła analizę obecnego kryzysu z perspektywy sektora energetycznego i zidentyfikowała cztery zasadnicze obszary potrzebnej interwencji:

  • w inwestycjach – zapewnienie ukończenia kluczowych projektów energetycznych będących w fazie realizacji,
  • w przemyśle – wzmocnienie kluczowych sektorów potrzebnych do osiągnięcia neutralności klimatycznej przy jednoczesnym zapewnieniu bieżącego funkcjonowania gospodarki,
  • w innowacjach – zacieśnienie współpracy w celu rozwoju potrzebnych technologii,
  • w kwestiach społecznych – solidarność z najuboższymi i najsłabszymi oraz ich ochrona.

Potrzebna ściślejsza współpraca całej UE

Zdaniem ministra Kurtyki, spowolnienie po pandemii jest nieuniknione, dlatego potrzeba zacieśnienia współpracy na szczeblu UE jest jeszcze pilniejsza. Cele energetyczne i klimatyczne UE powinny pozostać ambitne, ale przede wszystkim realistyczne. Należy w szczególności skupić się na zapewnieniu nieprzerwanych dostaw energii oraz ukończeniu kluczowych projektów, by zminimalizować wpływ pandemii na cele wyznaczone do osiągnięcia w nadchodzącym dziesięcioleciu, a także zadbać o to, aby odpowiednie zasoby na wspieranie innowacji w całej Europie były dostępne dla podmiotów z całej Unii na równych zasadach i z poszanowaniem zasady neutralności technologicznej.

– W tej szczególnej sytuacji konieczne będzie pobudzenie nowych i bieżących inwestycji w sektorze energetycznym poprzez ambitny plan naprawy oraz solidne wieloletnie ramy finansowe. Powinniśmy wzmocnić niezależność łańcucha dostaw w UE i wspierać inwestycje umożliwiające rosnący udział odnawialnych źródeł energii w koszyku energetycznym. W czasach kryzysu konieczna jest elastyczność, a państwa członkowskie powinny mieć pozostawiony wybór ścieżki transformacji bez wykluczania niektórych technologii. Dla polski gaz stanowi najszybszą dostępną ścieżkę umożliwiającą ograniczenie emisji i poprawę jakości powietrza – mówił M. Kurtyka.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024