Reklama

AD1A ENVICON 2024 [25.11-10.12.24]

Koszą rzadziej, sieją miejskie łąki i walczą z suszą

Koszą rzadziej, sieją miejskie łąki i walczą z suszą
14.05.2020, o godz. 11:11
czas czytania: około 2 minut
1

Rzadsze koszenie miejskich trawników, naturalne i wysiewane łąki kwietne - tak Lublin zadba o zieleńce w tym roku, równocześnie walcząc z suszą.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Do końca tygodnia w 9 lokalizacjach w Lublinie będą zasiane łąki kwietne, które są w tym momencie przygotowywane do wysiewu. W kolejnych 23 lokalizacjach (o powierzchni łącznie 14 ha) w okresie letnim mieszkańcy zobaczą tabliczki informacyjne „Tu kosimy rzadziej”, które wyznaczą pozostawione nieskoszone fragmenty łąk naturalnych.

– Zrównoważone zarządzanie trawnikami – to kierunek w jakim będziemy podążać. Trawniki, jako podstawowy element terenów zieleni w mieście, odgrywają bardzo istotną rolę zarówno w kształtowaniu ładu przestrzennego, jak i warunków klimatycznych w mieście. Chcemy w pełni wykorzystać ich potencjał i w sposób przemyślany podchodzić do zabiegów pielęgnacyjnych. Utrzymując trawniki częściowo w formie naturalnych łąk kwietnych, a częściowo (gdzie to konieczne) w formie koszonej, chcemy wypracować pewien kompromis, który będzie godził różne potrzeby – mówi Hanna Pawlikowska, miejski architekt zieleni.

W pasach drogowych, w trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu, trawniki wzdłuż ulic i ciągów pieszych będą koszone, ale z ograniczeniem do niezbędnego minimum.

Enklawa bioróżnorodności

Rzadko koszona trawa wytwarza duże ilości biomasy, która oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń pyłowych, pochłania CO2 oraz paruje, co istotnie wpływa na wilgotność powietrza. Trawniki, przy ograniczonym koszeniu, stają się enklawą bioróżnorodności, stanowią pożytek dla pszczół i innych zapylaczy oraz dają schronienie drobnym zwierzętom jak jaszczurki, żaby czy jeże.

Rośliny zielne mają szansę zakwitnąć i wydać nasiona, dzięki czemu zmniejsza się procentowy udział traw i zieleniec przestaje być monokulturą. Zróżnicowane gatunkowo zbiorowisko roślinne dużo lepiej znosi długotrwałe okresy suszy, ponieważ rośliny zielne posiadają głębszy system korzeniowy i są w stanie pobierać wodę z niżej położonych warstw gleby. Szczególnie teraz, gdy susza w Polsce staje się zjawiskiem permanentnym, ten argument nabiera znaczenia.


Webinarium "Utrzymanie zieleni miejskiej w czasie suszy":

  • ponad 3 godziny wiedzy;
  • możliwość zadania pytań w czasie rzeczywistym;
  • szkolenie dostosowane do aktualnych potrzeb (praca w trybie home office);
  • brak kosztów przejazdu;
  • wygoda i bezpieczeństwo;

ZAPISZ SIĘ


Tu kosimy rzadziej

Zapoczątkowany w ubiegłorocznej edycji Zielonego Budżetu program „Tu kosimy rzadziej”, polegający na miejscowym wstrzymaniu koszenia w celu utworzenia naturalnej łąki kwietnej, w tym roku został rozszerzony o nowe lokalizacje. Tereny, wyznaczone na naturalne łąki kwietne, to najczęściej rozległe trawniki, skarpy oraz szerokie pasy dzielące jezdnie.

Do końca maja w 9 lokalizacjach będą zasiane łąki kwietne, które są w tym momencie przygotowywane do wysiewu. W kolejnych 23 lokalizacjach (o powierzchni łącznie 14 ha) w okresie letnim mieszkańcy zobaczą tabliczki informacyjne „Tu kosimy rzadziej”, które wyznaczą pozostawione nieskoszone fragmenty łąk naturalnych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


LAS

Komentarz #60580 dodany 2020-05-15 18:48:35

Dobrze, że piszą w czasie przyszłym, bo wczoraj i dzisiaj na Czechowskie w Lublinie od samego rana słychać było kosiarki rotacyjne i kosy spalinowe golące do gołej ziemi to, no leży tam na gruntach miejskich. Zniwelowanie naturalnych łąk kwietnych w znacznym obszarze Górek Czechowskich dotyczy tego samego samorządu, który tak pięknie rozpisuje się o ochronie zieleni, wody i klimatu.

Reklama

AD1A ENVICON 2024 [25.11-10.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024