Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zajmie się ubóstwem energetycznym

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zajmie się ubóstwem energetycznym
jwo
09.03.2021, o godz. 9:02
czas czytania: około 2 minut
0

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska powstał zespół ds. wsparcia odbiorcy wrażliwego oraz redukcji ubóstwa energetycznego w Polsce. Jego zadaniem będzie zdefiniowanie i określenie granic ubóstwa energetycznego oraz znalezienie rozwiązań systemowych dla tego problemu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Podejmowane prace skupią się na konstruktywnej analizie obecnie funkcjonującego systemu wsparcia odbiorców wrażliwych oraz instrumentów niwelujących zjawisko ubóstwa energetycznego, potencjalnie zmniejszających wydatki gospodarstw na energię elektryczną, ciepło i paliwa gazowe.

– Dodatkowo, określone zostaną nowe kierunki działań, mające na celu ograniczenie zjawiska ubóstwa energetycznego – wylicza zadania stawiane przed powołanym niedawno zespołem Minister Klimatu i Środowiska, Michał Kurtyka.

Na początku roku minister Kurtyka zapowiedział, że rząd pracuje nad ustawą mającą ograniczyć problem ubóstwa energetycznego.

Ograniczenie ubóstwa energetycznego w celach PEP2040

Prace zespołu będą miały znaczący wpływ na realizację celu, zawartego w Polityce energetycznej Polski do 2040 roku (PEP2040) dotyczącego redukcji ubóstwa energetycznego do poziomu 6% do 2030 r.

Ponadto, zostaną wykorzystane przy implementacji założeń dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/944/WE z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej. Dyrektywa ta obliguje państwa członkowskie do wprowadzenia rozwiązań wspierających odbiorców wrażliwych energii elektrycznej oraz określenia zjawiska ubóstwa energetycznego.

Przedyskutowane zostaną również konieczność przeciwdziałania i ograniczenia emisji zanieczyszczeń do powietrza. Uwaga zespołu zostanie skierowana także na kwestię zapewnienia potrzeb bytowych odbiorców ubogich energetycznie w zakresie ogrzewania, chłodzenia, oświetlenia, zasilania urządzeń elektrycznych najbardziej efektywnymi metodami, jak i w zakresie poprawy efektywności energetycznej – zapewnia resort.

Ubóstwo energetyczne – na czym polega i kogo dotyka najczęściej?

Kto weźmie udział w pracach zespołu?

Pracami zespołu pokieruje wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio. W skład grupy wejdą przedstawiciele innych resortów oraz reprezentanci samorządów. Głos doradczy otrzyma także gremium ekspertów, wywodzących się z instytucji naukowych, organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw energetycznych.

Szerokie spojrzenie na problem ubóstwa energetycznego oraz możliwość wspierania się wiedzą i doświadczeniem wielu znakomitych specjalistów z pewnością przyczynią się do kompleksowego ujęcia tematu i sprawnego osiągnięcia stawianych przed Zespołem, ambitnych celów. Zwłaszcza systemowość rozwiązań, które chcemy wypracować, wymaga właśnie szerszej perspektywy – podkreśla wiceminister Dziadzio.

Efektem prac Zespołu będzie opracowanie propozycji założeń do zmian legislacyjnych, w tym, rekomendacji dotyczących nowych instrumentów przyczyniających się do wsparcia odbiorców energii elektrycznej, ciepła i paliw gazowych, dotkniętych ubóstwem energetycznym. Zostaną również przygotowane założenia programów edukacyjnych zorientowanych na poprawę świadomości energetycznej społeczeństwa. Zespół zakończy swoją działalność wraz z zaakceptowaniem przez Ministra Klimatu i Środowiska przedłożonej mu analizy oraz rekomendacji.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024