Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

NFOŚiGW stawia na spalarnie. Dominik Bąk: nie ma innego sposobu na domknięcie obiegu

NFOŚiGW stawia na spalarnie. Dominik Bąk: nie ma innego sposobu na domknięcie obiegu
Tomasz Małecki
09.06.2021, o godz. 13:04
czas czytania: około 2 minut
0

Dominik Bąk, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW przekonuje, że tylko instalacje termicznego przekształcania odpadów komunalnych mogą zagwarantować zagospodarowanie odpadów, które w przeciwnym razie trafiłyby na składowiska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Trwa drugi dzień 11. Konferencji „Paliwa z odpadów” w Wiśle. Jednym z prelegentów spotkania był Dominik Bąk, zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Do 2035 roku kraje Unii Europejskiej będą musiały osiągnąć 65-pocentowy poziom recyklingu odpadów. Tylko 10% wytworzonych odpadów będzie mogło być składowanych. Zdaniem Dominika Bąka jedyną szansą na zagospodarowanie pozostałych 25% jest zwiększenie liczby instalacji termicznego przetwarzania odpadów.

Nie ma innego sposobu

– Czy państwo macie inny pomysł na zagospodarowanie odpadów niż spalarnie? Nie ma innego sposobu. To trzeba sobie wyraźnie powiedzieć i nie słuchać emocji, nie poddawać się im – stwierdził prezes Bąk.

Tak jednoznacznie i dobitnie nie wypowiadał się dotychczas na temat przyszłości Waste to Energy żaden przedstawiciel obecnej władzy i instytucji centralnych.

– Mamy zapowiedzianą neutralność klimatyczną do 2050 roku. To czy dla postulatu neutralności klimatycznej lepiej jest jak odpady spłoną na składowisku, czy w nielegalnym magazynie? No nie jest lepiej. Mamy redukować do 10 proc. składowania odpadów w 2035 roku. I dobrze. My nie hamujemy recyklingu. My ograniczamy składowanie odpadów, stosując termiczne przekształcanie dla wytworzenia ciepła i dla produkcji energii elektrycznej w kogeneracji – przekonuje Dominik Bąk.

Spalanie odpadów. Jakie są perspektywy rozwoju rynku paliw alternatywnych?

Spalarnie domknięciem obiegu

Jak podkreślał, według Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, instalacje termicznego przekształcania odpadów komunalnych są domknięciem gospodarki obiegu zamkniętego.

– To się nie zmieni. Jeśli ktoś ma inne zdanie, to może je mieć. Tylko potrzebujemy na to argumentów. Przykłady mamy niedaleko. Musimy brać przykład z naszych zachodnich sąsiadów. Są o wiele kroków przed nami – stwierdza wiceprezes NFOŚiGW.

Przypomnijmy, że w Polsce funkcjonuje obecnie 9 instalacji spalarniowych. W Niemczech jest ich 96, a we Francji – 126.

Według wyliczeń Narodowego Funduszu w Polsce produkujemy ok. 14,5 mln ton odpadów komunalnych. Z tego 4,5 mln ton nie nadaje się do recyklingu. – Bez instalacji spalarniowych nie jesteśmy w stanie, zgodnie z prawem, zagospodarować potężniej ilości odpadów szacowanej na 2,5 mln ton – zaznaczył Dominik Bąk.

Zdaniem zastępcy prezesa Funduszu, brak wystarczających mocy instalacji spowoduje wzrost cen opłat za gospodarowanie odpadami oraz wzrost cen opłat za śmieci dla mieszkańców.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024